Ať už smlouvu o půjčce podepisujete s bankou, nebankovní společností nebo soukromou osobou, vyplatí se znát, na co pamatovat a jaké náležitosti by měla obsahovat. Jak má správná smlouva o půjčce vypadat dle zákona, aby byla považována za platnou? 

Smlouvu o půjčce většinou podepisujeme s bankou nebo licencovanou nebankovní společností. Zde by nemělo docházet k právním nedostatkům, protože smlouvy připravují odborníci. Smlouvu o půjčce však můžeme uzavřít také s příbuznými, známými, se zaměstnavatelem či soukromým investorem. Než ji stvrdíte svým podpisem, měli byste být schopni posoudit správnost jejího obsahu.

1. Smlouva o půjčce se známými nebo příbuznými

Jestliže půjčujeme svým známým nebo rodině, případně si od nich peníze vypůjčujeme my, jedná se o peněžitou zápůjčku. Té se věnuje Občanský zákoník v § 2390 – 2394. Sice nevyžaduje písemnou formu smlouvy, ale hovoří o ujednáních ve smlouvě. Ta se nejlépe prokazují po té, co byla sepsána “na papír” a podepsána oběma smluvními stranami.

Pro smlouvu o peněžité zápůjčce platí stejná pravidla jako pro jakoukoliv jinou smlouvu mezi dvěma subjekty. Měla by vždy obsahovat:

  • identifikaci všech smluvních stran – jméno a příjmení, trvalé bydliště, datum narození, případně rodné číslo a číslo občanského průkazu, 
  • jednoznačné určení, kdo je věřitelem a kdo dlužníkem, 
  • předmět smlouvy – výši zápůjčky a měnu, v níž se realizuje,
  • datum poskytnutí peněz – kdy k půjčce závazně dojde.

Více toho běžná smlouva o půjčce obsahovat nemusí. Občanský zákoník k tomu říká, že: „Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy.“ Když není výpovědní lhůta sjednána, lze uplatnit zákonných 6 týdnů

Dlužník smí splatit peněžitou zápůjčku kdykoliv pouze v případě, že nebyly sjednány úroky. Pokud bylo sjednáno vrácení zápůjčky formou pravidelných splátek, může věřitel požadovat splacení celého dluhu najednou po té, co se dlužník opozdil se splátkami o více než 3 měsíce.

V zájmu obou stran samozřejmě je, aby smlouva obsahovala všechny podmínky půjčky, mezi něž patří úroky, způsob splácení, počet splátek, případně úpravu výpovědní lhůty. Do smlouvy můžete doplnit i jméno svědka, což se hodí zejména při předávání půjčky v hotovosti. Jde o informace dobrovolné, které na platnosti smlouvy nic nezmění.

2. Smlouva o půjčce se zaměstnavatelem

V případě smlouvy o půjčce se zaměstnavatelem je to podobné jako v předchozí části u půjčky mezi přáteli či příbuznými. Obsah smlouvy bude totožný až na dvě odlišnosti:

  1. Zaměstnavatel smí zaměstnanci půjčit maximálně 300 000 Kč (i v celkovém součtu více poskytnutých úvěrů).
  2. Půjčka od zaměstnavatele musí být bezúročná. Legislativa zakazuje zpoplatnit zaměstnanecké půjčky.

3. Smlouva o půjčce se soukromým investorem

Se soukromým investorem nebo s nebankovní společností, která postrádá licenci ČNB, smíte uzavřít dva typy smlouvy o půjčce:

  • smlouvu o peněžité zápůjčce – musí obsahovat stejné povinné náležitosti, jako jsou uvedeny v prvním odstavci. Jde o stejný typ půjčky i smlouvy,
  • smlouvu o úvěru – zde půjde o úvěr podnikatelský, jehož zákonné požadavky najdeme také v Občanském zákoníku, konkrétně v § 2395 – 2400. Abyste mohli s poskytovatelem takovou smlouvu uzavřít, musíte mít přidělené IČO. 

Smlouva o úvěru nemusí být dle zákona písemná. Ve vašem zájmu je ale její písemná existence je. Za prvé si můžete v klidu projít podmínky, jste-li budoucí dlužník. Na nich totiž některé společnosti vydělávají nejvíce. Podívejte se, jak poznat, zda se nejedná o lichvu!

Smlouva o úvěru bude mít stejné náležitosti jako smlouva o zápůjčce: identifikaci obou smluvních stran, výši půjčky, datum sjednání a podmínky splácení

4. Smlouva o spotřebitelském úvěru s bankou či nebankovní společností

Náležitosti smlouvy upravuje Zákon o spotřebitelském úvěru především v § 104 – 111. Zákon vyžaduje písemnou podobu a stanovuje povinné součásti smlouvy o poskytnutí spotřebitelského úvěru, které jsou:

  • druh spotřebitelského úvěru, 
  • kontaktní údaje smluvních stran, včetně zprostředkovatele,
  • celkovou výši spotřebitelského úvěru a podmínky jeho čerpání,
  • dobu trvání spotřebitelského úvěru,
  • u prodeje na splátky pak určení zboží nebo služby a jejich cenu, která by byla placena bez využití spotřebitelského úvěru,
  • zápůjční úrokovou sazbu a podmínky upravující použití této sazby,
  • roční procentní sazbu nákladů na spotřebitelský úvěr, celkovou částku, kterou má spotřebitel zaplatit,
  • výši, počet a četnost splátek, jež má spotřebitel provést,
  • informaci o právu obdržet bezplatně výpis z účtu v podobě splátkového kalendáře,
  • případnou povinnost spotřebitele hradit platby za vedení úvěrového účtu,
  • následky nesplácení nebo prodlení,
  • informaci o právu na odstoupení od smlouvy,
  • informaci o právu na předčasné splacení,
  • informaci o způsobu ukončení smluvního vztahu,
  • informaci o možnosti využití pomoci od finančního arbitra,
  • označení příslušného orgánu dohledu.

U specifických půjček jsou vyžadovány další prvky. Například, zda použití kapitálu vytvořeného platbami spotřebitele (namísto splácení spotřebitelského úvěru) povede k úplnému splacení půjčky, kdy musí být vyrovnáno záporné saldo na kontokorentním účtu apod.

Vedle toho ještě zákon vyžaduje splnění procesní stránky. Potenciální dlužník má nárok si návrh smlouvy důkladně pročíst a musí mít dostatečnou lhůtu na rozmyšlenou, po který se podmínky úvěru uvedené v návrhu smlouvy nezmění.

Autor

Během studií na vysoké škole se zaměřením na finance jsem se začala věnovat copywritingu. Tato činnost pro mě byla příjemnou změnou od práce s čísly a stala se mou vášní. Dnes působím jako učitelka českého jazyka a zároveň tvořím texty na firemní blogy a sociální sítě. I když moje portfolio zahrnuje různá témata, zůstávám nejvěrnější financím a bankovnictví.

Mohlo by vás zajímat

  • Nabídka

    Probíhá přesměrování na partnerské stránky.

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka Plzeň

    Půjčka Plzeň je nebankovní úvěr, který nabízí flexibilní podmínky nejen pro obyvatele Plzně a jejího okolí. Při jejím sjednávání je důležité ověřit si výši úroků, celkové náklady na půjčku a ostatní podmínky splácení. Nezapomeňte si pečlivě číst smlouvu a věnovat pozornost poplatkům za předčasné splacení či prodloužení termínu. Klíčové vlastnosti půjčky Plzeň 🔑 Půjčky Plzeň…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka 2 000 Kč

    Půjčka 2 000 Kč je malý nebankovní úvěr vhodný pro pokrytí krátkodobých a nečekaných finančních potřeb. Před podpisem smlouvy si však dobře propočítejte celkové náklady, úrokovou sazbu a podmínky splácení. Nezapomeňte si pečlivě prostudovat smlouvu a zjistit poplatky za prodloužení či předčasné splacení. Se vším vám pomůže úvěrová kalkulačka, zejména ve chvíli, kdy chcete zjistit,…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro důchodce

    Půjčka pro důchodce je finanční produkt určený starším lidem majícím pravidelný příjem, ať už v podobě státního důchodu, příjmu ze zaměstnání či podnikání. Lidé v důchodovém věku však bývají velmi snadným cílem podvodných praktik. Při sjednávání nebankovních půjček si proto nezapomeňte ověřit veškeré podmínky splácení, abyste předešli nepříjemným překvapením. Pokud chcete mít jistotu, že si…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka bez registru na účet

    Půjčka bez registru na účet je krátkodobý úvěr poskytovaný bez důsledného prověřování úvěrových registrů (jako je např. SOLUS nebo NRKI). Tento typ půjčky je ideální pro osoby, které mají negativní záznam v registru dlužníků a nemají nejmenší šanci získat bankovní úvěr. Půjčka se vyplácí přímo na bankovní účet žadatele, a proto můžete mít peníze do…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka k hypotéce

    Půjčka k hypotéce je úvěr, který si můžete vzít jako doplněk k vaší hypotéce, aby pokryl další výdaje, jako jsou opravy, rekonstrukce nebo konsolidace úvěrů. Při sjednávání nebankovních půjček nezapomeňte na porovnání výše úroků, RPSN, poplatků a podmínek splácení. Stejně tak je důležité vybírat úvěr dle jeho zajištění. Klíčové vlastnosti půjčky k hypotéce 🔑 Půjčka…

    Pokračovat ve čtení

Vyplňte formulář pro sjednání půjčky

This will close in 0 seconds