[intro]
Proč si vzít bankovní půjčku v roce 2024
Bankovní půjčky jsou standardně považovány za nejlevnější a nejbezpečnější. Jejich sjednání může být snadné i rychlé obzvlášť, pokud využijete náš online srovnávač. Ten během minutky porovná bankovní nabídky dle vašich požadavků. Stačí splňovat podmínky pro úspěšné sjednání půjčky od banky a půjčku máte obratem na účtu. Máme pro vás podrobný návod, jak si sjednat výhodnou osobní bankovní půjčku .
Klíčové vlastnosti bankovní půjčky 🔑
Bankovní půjčka je licencovaným úvěrem, který při půjčování peněz dodržuje zákonem předepsané podmínky. Banky kontrolují bonitu žadatele, sleduje jak výši jeho pravidelných příjmů, tak i registry dlužníků. Peníze jsou půjčovány za nižších úrokových sazeb, poplatků i sankcí pozdních nákladů. Žadatel si může úvěr sjednat online nebo osobně na pobočce. Uzavřít lze krátkodobou i dlouhodobou půjčku vždy se zasláním na bankovní účet.
Jak jednoduše požádat o bankovní půjčku 🤔
U žádné z bank se žadatel nemusí bát lichvářského jednání. Samozřejmě se vyplatí porovnat si mezi sebou více nabídek. S tím vám zadarmo a rychle pomůže online srovnávač. Vyplňte jeden krátký formulář a z porovnaných úvěrů si vyberte si nejvýhodnější půjčku od bankovní společnosti. Všechny nabídky jsou předem prověřené.
Ke schválení žádosti poskytovatel úvěru požaduje několik dokladů. Bankovní společnosti vám nepůjčí bez doložení pravidelných příjmů. Někomu stačí výpis z bankovního účtu, někdo dává přednost výplatním páskám či potvrzení od zaměstnavatele. OSVČ musí doložit potvrzené daňové přiznání minimálně za poslední zúčtovací období. U dlouhodobých půjček bývá požadováno ručení majetkem, nebo třetí osobou.
NÁŠ TIP: K výpočtu celkové ceny úvěru využijte online kalkulačku.
Kdy je bankovní půjčka ideální volbou 🕔
Rychlé půjčení peněz od bankovní společnosti je určeno bonitním žadatelům. I lidé, kteří díky vysokým příjmům dokážou ušetřit peníze, občas potřebují okamžitou finanční injekci. Peníze se hodí například při opravě automobilu nebo pořízení nového vozidla. Možností je využití půjčených peněz na financování zahraničního studia dětí. Dlouhodobými úvěry lze financovat nákup nemovitosti nebo pozemku.
Bonitní lidé obvykle mají lepší finanční gramotnost. Peníze si často půjčují i ve chvíli, kdy vidí možnost výhodné investice. Může jít například o pořízení cenného papíru nebo uměleckého díla, které lze v budoucnu prodat za vyšší cenu.
4 hlavní výhody, které s k dané půjčce váží:
- ověřený úvěr s licencí od ČNB
- levné půjčení peněz pro bonitní klienty
- výhodné účelové půjčky i půjčky na cokoliv
- bez skrytých poplatků
Porovnání nabídek: Jak vybrat nejlepší bankovní půjčku ⚖️
Solidnost bankovních půjček je zajištěna. Rozdílem jednotlivých nabídek může být úroková sazba a poplatky. Porovnejte si také možnosti, které banky nabízí v případě problémů se splácením a nabízené bonusy.
Bankovní půjčka obvykle bývá zaslána na bankovní účet žadatele o úvěr. Nemáte-li účet, nabízí se nebankovní půjčky na ruku. Ty se nejčastěji využívají při půjčení pár tisíc korun u klientů, kteří okamžitě potřebují finanční pomoc. Peníze zaslané na bankovní účet se mohou až několik hodin zdržet především o víkendu. Rychlým vyplacením se pyšní také nebankovní krátkodobé půjčky do výplaty.
Bankovní půjčka ze zákona kontroluje bonitu klienta. To znamená, že může být nabídnuta pouze lidem v dobré finanční kondici. Úvěrem, který banky většinou nenabízí, je půjčka bez dokládání příjmů nebo bez registru. I tyto půjčky lze sjednat bezpečně. Žadatel však musí oslovit nebankovní poskytovatele s licencí od ČNB.
Výhodnou bankovní půjčkou je účelový úvěr za nízkou úrokovou sazbu i poplatky i sankce požadují. Poskytovatelé nicméně žádají vysokou bonitu podpořenou a často i zajištění nemovitostí. Lidé ve zhoršené finanční situaci levně sjednají první půjčku zdarma. Ta se ale může při nedodržení datumu splátky prodražit.
Bezpečnost a rizika bankovní půjčky 👮
Osobní bankovní půjčky musí dodržovat podmínky zákona o spotřebitelském úvěru. Jejich činnost je kontrolována Českou národní bankou. Problém s podvody hrozí pouze u nebankovních poskytovatelů. To, zda se jedná o licencovanou společnost, si snadno ověříte na stránkách ČNB. Oficiální seznam obsahuje jména nejenom bank, ale i dalších ověřených společností.
Pokud se obáváte dluhové spirály, spočítejte si, jaká maximální částka je pro vás vhodná. Z čistých příjmů celé domácnosti by vám na měsíční splátku mělo zbýt alespoň 50 %. Úvěry na vyšší částky si můžete pojistit. To sice zvýší celkové náklady s úvěrem spojené, ale sníží se riziko vzniko dluhové spirály.
4 největší rizika, která se k dané půjčce váží :
- vysoké měsíční splátky
- půjčení velkého množství peněz
- poskytovatelé s falešnou licencí
- riziko dluhové spirály u dlouhodobých úvěrů
NÁŠ TIP: Půjčte si jen peníze, které skutečně potřebujete, a na jejichž splácení budete mít dostatek volných prostředků.
Závěrečné doporučení
Rychlá finanční pomoc od banky zajišťuje bezpečný způsob půjčení peněz. Žadatel o úvěr se nemusí bát neférového až lichvářského chování. Tomu se vyhnete i v případě, že k vyhledání poskytovatele využijete online srovnávač. Vyplňte krátký formulář a vyberte si ověřenou půjčku na jakékoliv finanční výdaje. U bankovních úvěrů máte jistotu, že nenaletíte a ještě získáte výhodné podmínky.
Zdroje
- Vladimír Urbánek. Spotřebitelské úvěry In: Kurzy.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.kurzy.cz/zpravy/536466-4-z10-cechu-maji-zkusenost-snebankovni-pujckou-vice-nez-polovina-si-pujcila-opakovane/
- KROH, Michael. Jak si vzít úvěr. Praha: Grada, 1999. ISBN 80-7169-617-.
- Petr Franek. Spotřebitelské úvěry bankovních institucí v České republice. In: AMBIS vysoká škola [online]. 24. 4. 2022. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/vstf4/Petr_Franek_UCO_43201_final.pdf
- REDAKCE. Desatero spotřebitele In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/ochrana-spotrebitele/desatero-spotrebitele/
- Lenka Petrusková. Spotřebitelské úvěry – znaky, vybraná ustanovení smluv o spotřebitelském úvěru, ochrana spotřebitele. In: Univerzita Karlova [online]. 9. 9. 2013. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/55269/DPTX_2012_2_11220_0_262758_0_117527.pdf
- Soňa VOJÍKOVÁ. Spotřebitelské úvěry a zadlužování domácností. In: Západočeská univerzita v Plzni [online]. 5. 10. 2022. Dostupné z: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/48077/1/BP_Vojikova.pdf