Registry dlužníků, někdy se též můžete setkat s pojmem rejstřík dlužníků, je databáze právnických i fyzických osob, kteří splácely nebo splácí nějakou půjčku. Registry nemusejí mluvit pouze ve váš neprospěch, právě naopak. Jak fungují?

Centrální registr dlužníků aneb které znáte

Možná vás v první řadě napadne, kolik takových registrů dlužníků vlastně je. Existuje jich celá řada, jedná se například o:

  • BRKI (bankovní registr klientských informací)
  • NRKI (nebankovní registr klientských informací)
  • CEE (centrální evidence exekucí)
  • CERD (centrální registr dlužníků)
  • SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům)

Všechny tyto registry mohou obsahovat některé údaje, které může prověřovat banka i nebankovní společnost v případě, že budete žádat o půjčku, úvěr nebo hypotéku. Co jednotlivé registry dokáží?

BRKI

BRKI provozuje společnost CBCB a nachází se zde každá osoba, která má uzavřenou s bankou jakoukoli úvěrovou smlouvu. Registr tak vypovídá o aktuální bonitě klienta. 

NRKI

V tomto registru jsou data o úvěrech klientů, kteří si tyto úvěry vzali u nebankovní instituce. Opět je pomocí NRKI zjišťována bonita klienta. Často se kontrolují oba registry, NRKI i BRKI.

CEE

Centrální evidence exekucí je veřejný seznam, za kterým stojí Exekutorská komora ČR. V této evidenci tak můžete zjistit, zda je fyzická či právnická osoba v exekuci. 

CERD

Centrální registr dlužníků je dlouhodobě terčem kritiky. Tento registr nespolupracuje s žádnými poskytovateli úvěrů. Má se proto za to, že údaje nezískává legální cestou.

SOLUS

V SOLUSU nejsou data o klientech pouze z bank a úvěrových společností, Jsou zde také telefonní operátoři, dodavatelé energií a další. Jestliže u těchto společností včas splácíte, může se to pozitivně promítnout do žádosti o úvěr.

Jak fungují registry

Registry fungují tak, že banky a společnosti do nich zadávají všechny údaje o vašich půjčkách. Zapisují se tam například žádosti o půjčkách, které jsou rozpracované ale i o těch, které vám zamítly. Samozřejmostí pak je, že jsou v registrech uváděné současné půjčky, úvěry a kontokorenty

V registrech se ale společnosti také dozví, zda včas platíte a nemáte žádné nedoplacené závazky jinde. V takovém případě může kontrola registrů hrát ve váš prospěch. Mějte také na paměti, že změny v registrech trvají. Jestliže například doplatíte půjčku, v registrech se tato změna neprojeví ihned.

Jak získat výpis z registru dlužníků

K získání výpisů z registrů dlužníků se můžete dostat online, případně si je můžete nechat poslat poštou. Cena online výpisu z registru dlužníků je zpravidla levnější než v papírové podobě. Výpisy je možné získat například na stránce kolikmam.cz. Zde si navolíte, o jaké registry máte zájem, zvolíte cestu doručení a zaplatíte poplatek. 

Díky výpisu z registru dlužníků snadno a rychle zjistíte, zda někde dlužíte peníze a v jaké výši. Může se stát, že například při žádosti o hypotéku vás banka odmítne právě kvůli nějakému dluhu, o kterém ani nemusíte vědět. Typicky se může jednat například o nevyužívanou kreditní kartu, která se v registrech tváří jako běžný úvěr.

Dostanete půjčku se záznamem v registru?

Jestliže jste zapsáni v negativním registru, je žádost o půjčku složitější. Na trhu stále existují společnosti, které vám i přes zápis v registru půjčí. Je ovšem osobní zodpovědností každého, zda si další půjčku vezme. V případě nesplácené další půjčky se totiž můžete dostat do mnohem většího problému, než jaký představuje negativní zápis v registrech dlužníků.

Kdy budu vymazán z registru?

Jednotlivé registry mají také různě dlouhou dobu na smazání údajů. U registru SOLUS jsou údaje o špatném splácení bankovních nebo nebankovních půjček dostupné tři roky od splacení pohledávky. U telekomunikačních společností nebo například distributorů energií je to jeden rok od zaplacené pohledávky.

Pokud se podíváme na registry BRKI a NRKI, ty uchovávají informaci po celou dobu splácení vašeho závazku. Po jeho splacení zůstává záznam dostupný ještě 4 roky. V případě, že máte půjčku na deset let, k vymazání údajů z registrů po 14 letech.

Insolvenční rejstřík

V případě insolvenčního rejstříku je situace zase odlišná. K vymazání údajů o vaší insolvenci je možné až po pěti letech od nabytí usnesení o splnění podmínek oddlužení. Po celou dobu pěti let tak budete vedeni v insolvenčním rejstříku, což znamená, že velmi pravděpodobně nezískáte žádnou nebankovní půjčku nebo jiný úvěr. U bankovních půjček je to pak zcela vyloučené.