Ocitli jste se v tíživé finanční a sociální situaci a potřebujete pomoc? Obrátit se můžete na poradny v tísni, které poskytují právní a jiné poradenství, sociální a vzdělávací služby po celém Česku. O co se jedná, jak fungují a jak přesně vám mohou pomoci? Platí se za jejich služby něco a kolik? Čtěte dál a dozvíte se, jak se zachovat, když máte opravdu hodně hluboko do kapsy.

Co jsou poradny při finanční tísni

Poradnou při finanční tísni nazýváme neziskovou organizaci, která se zaměřuje na pomoc se zvládnutím dluhů, nebo příliš vysokých výdajů domácností, párů i jednotlivců. V poradně pracují odborníci, kteří mají přehled v oblasti osobních financí z pohledu spotřebitele i poskytovatele služeb a také se vyznají v problematice vymáhání dluhů.

Pomáhají lidem v nouzi najít řešení, jaká mohou být běžným lidem skryta jenom proto, že se v této problematice neorientují. I když máte tísnivý pocit, že je vaše situace nezvládnutelná, v poradně při finanční tísni vám mohou pomoci a naučí vás, jak se v takové situaci nejlépe zachovat.

Jak fungují poradny při finanční tísni

Poradny fungují na bázi kompletního rozboru života osoby či celé domácnosti po finanční stránce a následného hledání postupu, které jejich situaci zlepší a vyřeší. Možná vás překvapí, že mnoho věřitelů vycouvá z přemrštěných požadavků, jakmile zjistí, že si dlužník našel odbornou pomoc.

Dluhová past nebo také dluhový kolotoč označují stav, z něhož sám jedinec v nouzi nachází východisko jen stěží. Nedostatek informací a znalostí a také stresu mu nedovolí uvažovat racionálně. Od toho jsou tu odborníci v poradnách při finanční tísni, aby mu nadhled a návrh řešení poskytli.

S čím vám může poradna při finanční tísni pomoci

Poradna při finanční se zaměřuje na pomoc lidem, kteří se nachází ve vážné finanční tísni například v důsledku zadlužení kvůli splácení většího počtu spotřebních půjček. Do finanční tísně se dostávají i lidé, kterým život zkomplikovala nemoc, úraz, podvod, rozvod, úmrtí partnera a jiné tragické životní události. Hrozí jim exekuce a ztráta veškerého majetku. 

Pomoci poradna může, když:

  • nezvládáte financovat chod celé domácnosti – poradí, na jaké dávky a další pomoc od státu a obecně neziskového sektoru máte možnost dosáhnout, pomohou najít úspory v pravidelných výdajích,
  • nezvládáte splácet současné dluhy – pomohou vám kontaktovat věřitele, u nichž jste v prodlení se splácením, a vyjednat s ním splátkový kalendář nebo jeho změnu. Případně vám pomoci dluh či dluhy  konsolidovat či refinancovat,
  • na vás byla vyhlášena jedna a více exekucí – analyzují současnou situaci a poradí, z čeho exekuci uhradit, jak exekuci efektivně splácet, jestli probíhá správně a exekutor nezabavil, i co neměl, nebo jestli by nebylo lepší požádat o oddlužení,
  • chcete žádat soud o povolení insolvence – zpracují s vámi žádost o oddlužení, sestaví kompletní dokumentaci a nasměrují vás k podatelně správného soudu.

Kolik zaplatíte za služby v poradně při finanční tísni?

Záleží na tom, jakou poradu zkontaktujete. Soukromé firmy fungují za úplatu, ale Neziskové organizace poskytují své služby zdarma. Jsou financovány z veřejných rozpočtů a z části soukromými sponzory. Předem si promyslete, zda chcete za službu platit nebo raději ušetříte. Navíc se množí zkušenosti s „oddlužovacími šmejdy“. Jistotu, že vás nikdo nenapálí, máte jen u neziskových poraden.

Jak poznat bezplatnou poradnu při finanční tísni?

Bezplatná poradna má právní formu neziskové organizace. Na svých stránkách sděluje, že nabízí služby zdarma, a to včetně vypracování návrhu na oddlužení (osobní bankrot).  Fungovat bude při městském úřadu, při charitě, případně jiné velké neziskové instituci.

Poradna, za jejíž služby se platí, je soukromou, komerční firmou, případně se bude jednat o advokátní či notářskou kancelář. Pozor, návrhy na oddlužení vám mohou (za úplatu) pomoci sepsat i exekutoři či insolvenční správci.

Kde najdete nejbližší poradnu?

Poradny najdete jednoduše přes internetový vyhledávač. Stačí do něj napsat „poradna při finanční tísni“ a název vám nejbližšího většího města. Třeba okresního, případně krajského. Nebo se zeptejte na vašem obecním či městském úřadě, kde vám poskytnou potřebné informace.

Netroufáte si vybírat sami? Vyzkoušejte Červené sluchátko

Znáte projekt „Červené sluchátko“? Jejich motto zní „Dostat se z dluhů se může zdát jako nadlidský úkol, jste-li na něj sami. Pokud ale máte někoho, kdo je vám oporou, je to hned snazší. A proto jsme tu my. Nebojte se nás kontaktovat, s pomocí to jde vždy snáz!“ 

Za jeho vznikem a provozem stojí známá organizace Člověk v tísni a informace najdete na webu Červenesluchatko.cz. Nemusíte ani volat, stačí na sebe nechat kontakt, a lidé z Červeného sluchátka se ozvou sami.