Oddlužení, osobní bankrot nebo insolvence. To vše jsou termíny, které vyjadřují jedno a totéž. Jak oddlužení funguje, kdo na něj má nárok a jak celý proces probíhá se dočtete v  článku. Řekneme si také, jak dlouho celý proces trvá a proč je pro dlužníky výhodný.

Co to oddlužení je

V případě, že jste se dostali do vážných finančních problémů a jednotlivé závazky se vám kupí, můžete přistoupit k oddlužení, abyste se mohli se svými věřiteli a dluhy vyrovnat. Musí jít o situaci, kdy dluhy nejste schopni dlouhodobě splácet, a v blízké budoucnosti se to nezmění.

Oddlužení neboli osobní bankrot musí vždy schválit soud. Zjednodušeně lze říct, že dojde ke sloučení vašich dluhů do jednoho velkého závazku. Taková soudem posvěcená konsolidace ovšem za odlišných podmínek. Tento závazek dlužník splácí na základě předem stanovené měsíční splátky

Osobní bankrot není pro každého

K tomu, aby vám byla insolvence schválena,  musíte splnit spoustu podmínek a až poté k soudu podat návrh na oddlužení. Návrh také musí splňovat celou řadu kritérií. Vyplatí se oddlužení řešit s někým, kdo se v těchto věcech orientuje. Jen tak budete mít jistotu, že návrh bude správně napsaný a podaný.

Oslovit můžete některou ze společností, které se na pomoc s oddlužením specializují. je to jednodušší a celým procesem žádosti můžete dokonce projít online. Není potřeba osobní návštěva úřadu. 

Podmínky k oddlužení

Abyste o oddlužení, tedy osobní bankrot či insolvenci, mohli zažádat, musí být splněno hned několik podmínek. Za prvé musíte dlužit dvěma a více věřitelům. Za druhé dluhy nesplácíte v dlouhodobém horizontu a neexistuje vidina zlepšení. 

Za třetí musíte mít stálý měsíční příjem, ze kterého budete schopni platit minimálně 2 178 Kč každý měsíc. Za čtvrté musíte prokázat zodpovědný přístup ke splácení i plnění povinností. V případě, že některou z podmínek nenaplníte, oddlužení nebude schváleno.

Jak probíhá začátek oddlužení

V případě podání žádosti na oddlužení, vám soudce přidělí insolvenčního správce. Ten insolvenci vloží do systému a zveřejní ji kvůli věřitelům, kteří začnou přihlašovat své pohledávky. Tato fáze trvá cca dva měsíce. 

Během této doby se musí věřitelé ozvat, jinak ztratí nárok na pohledávku. Vy správci dodáte potřebné dokumenty a údaje. Vše se nakonec zpracuje a pošle na soud. Ten na základě doložených podkladů určí, zda máte na oddlužení nárok.

Jak dlouho trvá insolvence

V případě schválení insolvence máte na výběr. Buď můžete splatit alespoň 60 % svých závazků během 3 let nebo nejméně 30 % závazků do 5 let. V případě, že budou vaše příjmy dostačující a splatíte 100 %, může být insolvence ukončena dříve.

Nejdříve dluh, poté úroky

Nejdříve se splácí jistina, tedy částka, kterou jste si vypůjčili. Po jejím splacení se začnou hradit úroky, penále a další náklady. Tyto peníze navíc jsou zahrnuty do tzv. příslušenství. Je ale možné, že během insolvence splatíte pouze jistinu a příslušenství vám bude odpuštěno.

Život během osobního bankrotu

Osobní bankrot trvá 3 nebo 5 let, kdy probíhá splácení vašeho dluhu formou splátkového kalendáře či prodeje majetku. Insolvenční správce peníze strhává nejen z vašeho platu, ale také z různých darů, důchodů, dědictví či příspěvků. To znamená, že na měsíc vám zůstane pouze nezabavitelná částka. Ta pro rok 2022 činí 8 846,25 Kč

Máte-li rodinu, manželku a děti, nezabavitelná částka se zvýší o 2 948,75 Kč za každou vyživovanou osobu. Žádné příjmy během oddlužení nesmíte zatajit. Pokud se tak stane, soud oddlužení okamžitě zastaví a dluhy budete muset uhradit do poslední koruny nebo skončíte v exekučním řízení.

Mohlo by vás zajímat

  • Půjčka 300 000 Kč

    Půjčka 300 000 Kč je dostupná v bance i u nebankovní společnosti. Pokud si však vybíráte v nebankovním sektoru, doporučujeme si ověřit, že má úvěrová společnost licenci od České národní banky. Před vyplněním žádosti si vždy zkontrolujte, jestli nemáte negativní záznam v registru dlužníků. Pokud ano, neminou vás vysoké úroky a poplatky, neboť nejste dostatečně…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky do domu

    Půjčky do domu čili hotovostní půjčky do domu jsou nebankovní úvěrové produkty, které poskytovatelé nabízejí přímo klientům na jejich adrese. To znamená, že zástupce společnosti přijede až k vám domů, kde dojde k podpisu smlouvy a předání hotovosti. Zajímavostí je, že tento typ půjčky je oblíbený zejména mezi staršími lidmi nebo těmi, kteří preferují tradiční…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy

    Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy jsou speciální finanční produkty určené pro osoby nacházející se v exekučním řízení, jež nemají žádný majetek, jímž by mohly ručit. Tyto půjčky jsou často nabízeny nebankovními společnostmi a poskytují lidem možnost získat potřebné finanční prostředky, i když jsou v exekuci. Klíčové vlastnosti půjčky pro dlužníky s exekucí bez…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka od soukromé osoby na OP

    Půjčka od soukromé osoby na OP je finanční produkt, který umožňuje jednotlivcům získat úvěr přímo od soukromého investora, nikoli od banky nebo nebankovní instituce. Tento typ půjčky je často zajištěn občanským průkazem (OP) a případně druhým dokladem totožnosti. To znamená, že poskytovatel půjčky se spoléhá na identifikaci dlužníka a jeho schopnost splácet. Klíčové vlastnosti půjčky…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro cizince

    Půjčka pro cizince je produkt určený pro osoby, které nejsou občany ČR, ale v této zemi dlouhodobě žijí a pracují. Půjčka pro cizince v ČR je specifická tím, že ne všechny banky a finanční instituce ji nabízejí, ale některé nebankovní společnosti se na tuto skupinu žadatelů vyloženě zaměřují a nabízí jim individuální řešení. Cizinci mohou…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro živnostníky

    Trh nabízí řadu příležitostí, které však často vyžadují kapitál. S ním vám dokáže pomoci rychlá půjčka pro živnostníky. Díky ní můžete investovat do rozvoje svého podnikání, modernizovat vybavení nebo překlenout období, kdy se vám zrovna nedaří. Podání žádosti vám zabere jen pár minut a sjednat si ji můžete i jako drobný podnikatel. Jak nebankovní půjčka…

    Pokračovat ve čtení