Chcete-li „finanční rezervu“, kterou budete mít vždy po ruce a zároveň vás nemusí nic stát, nabízí se například kontokorent či kreditní karta. V obou případech se jedná o specifickou půjčku, s níž zaplatíte na internetu i v obchodě, a stejně tak vyberete peníze z bankomatu kdekoliv v ČR. Ovšem než se do jednoho či druhého produktu pustíte, je přinejmenším dobré znát, co vlastně kontokorent a kreditní karta nabízí a co naopak stojí. Jedině tak je budete schopni využívat efektivně.

Co je kontokorent a co kreditní karta:

  • kontokorent lze sjednat pouze k běžnému účtu a nabízí možnost tzv. přečerpání konta (povolení debetu), což jednoduše znamená, že můžete „jít do mínusu“ a platit i tehdy, kdy vám vaše vlastní peníze dojdou. Banka vám totiž na účet připíše smluvenou částku, kterou můžete zcela nebo z části kdykoliv využít, a to opakovaně i po splacení.
  • kreditní kartu nabízí jak banky, tak nebankovní společnosti, které na ni uloží domluvenou částku, s níž můžete disponovat – tedy platit v obchodech, na internetu, nebo vybírat hotovost. Za placení „kreditkou“ zpravidla získáváte různé bonusy (např. cashbacky, slevy…) a rovněž je možné čerpat finanční prostředky opakovaně.

Rozdíly mezi kontokorentem a „kreditkou“

Ačkoliv vám poskytovatel v obou případech půjčí nějaké finanční prostředky, platí pro každý z nich jiná pravidla, která mají zásadní vliv na výši poplatků, které bude třeba uhradit. Společným rysem pak je, že nic neplatíte, pokud peníze nevyužíváte (poskytovatel je pro vás má připraveny zdarma).

Kontokorent

  • při poskytnutí kontokorentu vám banka de facto „navýší nulu“ na domluvenou částku, např. na 10 000 Kč (takže když využijete všechny své peníze, budete čerpat kontokorent 10 000 Kč, a teprve po jeho využití se fakticky dostanete na nulu)
  • úroky běžně vychází na 13,99 % až 9,99 % p.a. (ročně) a RPSN mezi 22 a 25 %, přičemž poplatky hradíte za každý den, kdy finanční prostředky využíváte
  • alespoň jednou ročně je pak musíte všechny vrátit (a klidně hned další den zase využít)
  • kontokorentní půjčku je možné opakovaně využít i po jejím splacení

Kreditní karta

  • když dostanete kreditní kartu, máte na ní požadovanou částku (např. 20 000 Kč), s níž můžete platit stejně jako s klasickou debetní
  • oproti kontokorentu nabízí tzv. bezúročné období, během něhož využíváte půjčku zdarma, a pokud je včas vrátíte, nezaplatíte na poplatcích vůbec nic. Většina poskytovatelů ho nastavuje na 45 až 55 dní
  • úvěr lze čerpat opakovaně i po jeho splacení
  • pokud „bezpoplatkovou lhůtu“ přesáhnete, jsou úroky i RPSN podobné jako u kontokorentu
  • za vedení kreditní karty obvykle platíte – měsíčně zhruba 29 až 89 Kč (za některé „lepší“ i více) i tehdy, kdy peníze nevyužíváte; k běžnému účtu však bývá často zdarma
  • před sjednáním je potřeba prostudovat si i ostatní poplatky, třeba za výběry hotovosti z bankomatu

TIP: Kreditní karta je jediným produktem na trhu, který opakovaně umožňuje bezplatnou půjčku.

Kdy mohou kontokorent a kreditní karta pomoci

Jelikož se jedná o finanční rezervu, kterou máte k dispozici non-stop, přijde vhod třeba v momentě, kdy se zpozdí výplata nebo vás potkají nečekané výdaje, na něž sami nestačíte. Z kontokorentu i kreditní karty přitom můžete zaplatit převodem, na internetu, v obchodě, anebo vybrat peníze z bankomatu. V případě malých částek dokážou oba produkty nahradit tzv. mikroúvěry; na rozdíl od nich ale nemusíte o kontokorent ani kreditní kartu opětovně žádat a máte k penězům přístup i o víkendu.

Co je třeba pro sjednání „kreditky“ a kontokorentu?

Je důležité brát v potaz, že se v obou případech jedná o úvěrový produkt, který sice nemusíte – ale můžete – kdykoliv využít. Jak banky, tak nebankovní společnosti si tedy budou chtít prověřit (navíc jim tuto povinnost ukládá zákon), zdali budete schopni půjčku bez problémů splatit. V případě, že už někde máte otevřený běžný účet a chcete žádat u své banky, bude proces rychlý (údaje už totiž má); v opačné situaci bude třeba doložit doklady a uvést potřebné informace.

Obecně je potřeba:

  • dostatečná bonita (zkoumány jsou i jiné závazky)
  • pravidelný a dostatečný příjem (ze zaměstnání, podnikání atd., někde akceptují i DPP/DPČ)
  • čistý registr dlužníků (někde přimhouří oči, ale půjčí nižší částku)

V případě, že žádáte o kreditní kartu nebo založení běžného účtu s kontokorentem u nové banky, případně o „kreditku“ u nebankovní společnosti, bude nezbytné, abyste:

  • vyplnili formulář a uvedli osobní údaje (kdo jste, kde bydlíte, čím se živíte…)
  • doložili občanský průkaz a případně druhý doklad totožnosti
  • prokázali pravidelný příjem (ze zaměstnání, podnikání, důchodu…)
  • byli dostatečně bonitní (posuzována je vaše celková finanční situace)
  • dosáhli plnoletosti (věk min. 18 let, mladším úvěr poskytnout nelze)
  • měli platné telefonní číslo a e-mailovou adresu
  • při zakládání na dálku bude také nutný smartphone

Jak vysoký kontokorent si můžete sjednat

Většina lidí s „běžnými“ příjmy obvykle dosáhne na kontokorent do 10 000 korun a šanci na získání mají i studenti, jimž některé banky nabízí až 5 000 Kč. Vyšší částky jsou zpravidla poskytovány lidem, kteří vydělávají více, přičemž maximální limit obvykle bývá 100 000 korun (někde méně, jinde více).

Kolik si půjčíte přes kreditní kartu

O něco vyšší limity mívají „kreditky“, na nichž vám banky i nebankovní společnosti dokážou obvykle nabídnout do 50 000 Kč i při „běžných“ příjmech, takže je může získat téměř kdokoliv. Pro majetnější pak mají i 4násobné limity a v rámci VIP dokonce i půl milionu korun.

Je lepší sjednat kontokorent, nebo kreditní kartu?

Oba produkty jsou si v některých směrech podobné: peníze máte k dispozici ihned a platit s nimi můžete kdekoliv, případně je vybrat z bankomatu. Za hotovost z běžného účtu přitom většinou nic neplatíte (banky to mívají zdarma), zatímco za výběr s „kreditkou“ dáte obvykle i pár desítek korun. Bezhotovostní platby jsou však zdarma a velkou výhodou kreditní karty je bezúročné období, v němž vám budou za půjčku odpuštěny poplatky. Oproti tomu u kontokorentu je hradíte za každý den, ale získat ho většinou můžete i s nižšími příjmy a dokonce i jako studenti.

Autor

V roce 2015, během rodičovské dovolené, jsem se rozhodla najít způsob, jak využít volný čas smysluplně a získat další příjem. Objevila jsem příležitost psaní článků z domova a okamžitě mě to nadchlo. Dnes se specializuji na finanční oblast, texty pro e-shopy a blogové články, které pomáhají lidem lépe se orientovat v osobních financích.

Mohlo by vás zajímat

  • Nabídka

    Probíhá přesměrování na partnerské stránky.

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka Plzeň

    Půjčka Plzeň je nebankovní úvěr, který nabízí flexibilní podmínky nejen pro obyvatele Plzně a jejího okolí. Při jejím sjednávání je důležité ověřit si výši úroků, celkové náklady na půjčku a ostatní podmínky splácení. Nezapomeňte si pečlivě číst smlouvu a věnovat pozornost poplatkům za předčasné splacení či prodloužení termínu. Klíčové vlastnosti půjčky Plzeň 🔑 Půjčky Plzeň…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka 2 000 Kč

    Půjčka 2 000 Kč je malý nebankovní úvěr vhodný pro pokrytí krátkodobých a nečekaných finančních potřeb. Před podpisem smlouvy si však dobře propočítejte celkové náklady, úrokovou sazbu a podmínky splácení. Nezapomeňte si pečlivě prostudovat smlouvu a zjistit poplatky za prodloužení či předčasné splacení. Se vším vám pomůže úvěrová kalkulačka, zejména ve chvíli, kdy chcete zjistit,…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro důchodce

    Půjčka pro důchodce je finanční produkt určený starším lidem majícím pravidelný příjem, ať už v podobě státního důchodu, příjmu ze zaměstnání či podnikání. Lidé v důchodovém věku však bývají velmi snadným cílem podvodných praktik. Při sjednávání nebankovních půjček si proto nezapomeňte ověřit veškeré podmínky splácení, abyste předešli nepříjemným překvapením. Pokud chcete mít jistotu, že si…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka bez registru na účet

    Půjčka bez registru na účet je krátkodobý úvěr poskytovaný bez důsledného prověřování úvěrových registrů (jako je např. SOLUS nebo NRKI). Tento typ půjčky je ideální pro osoby, které mají negativní záznam v registru dlužníků a nemají nejmenší šanci získat bankovní úvěr. Půjčka se vyplácí přímo na bankovní účet žadatele, a proto můžete mít peníze do…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka k hypotéce

    Půjčka k hypotéce je úvěr, který si můžete vzít jako doplněk k vaší hypotéce, aby pokryl další výdaje, jako jsou opravy, rekonstrukce nebo konsolidace úvěrů. Při sjednávání nebankovních půjček nezapomeňte na porovnání výše úroků, RPSN, poplatků a podmínek splácení. Stejně tak je důležité vybírat úvěr dle jeho zajištění. Klíčové vlastnosti půjčky k hypotéce 🔑 Půjčka…

    Pokračovat ve čtení

Vyplňte formulář pro sjednání půjčky

This will close in 0 seconds