Kdo nemá našetřeno, vystavuje se riziku finanční tísně i ve zdánlivě banálních situacích, jako je výměna spotřebiče nebo servis auta. A co teprve při nečekaném výpadku příjmu například v důsledku pracovní neschopnosti. Jak si finanční polštář vytvořit, i když máte malý příjem? 

Připravili jsme pro vás několik jednoduchých rad a tipů, které vám usnadní spoření i při malém příjmu. Na závěr vám poradíme, kdy bude výhodnější malá půjčka než čerpat z finanční rezervy na horší časy.

Dva základní předpoklady pro pravidelné spoření

Abyste dokázali pravidelně spořit z jakkoliv velkého příjmu, musíte si nejprve vytvořit správné podmínky a to: 

  1. Nastavení osobního rozpočtu
  2. Založit si spořicí účet oddělený od účtu běžného

Pravidelně odkládanou částku musíte nejprve vyčlenit z běžných výdajů a naučit se bez ní obejít. Až ji vyčleníte, musíte ji mít odložit na bezpečné místo nejlépe takové, abyste po ní nemohli sáhnout, kdykoliv půjdete na nákup.

Kdy odesílat pravidelnou částku na spoření?

Hned, jakmile vám dorazí výplata jako první poplaťte veškeré nezbytné výdaje a odešlete peníze na spoření. Jedině tak zajistíte, že peníze neutratíte za zbytečnosti, nýbrž je dáte stranou na horší časy nebo prostě jen pro jistotu. Oceníte to, až budete potřebovat peníze na nenadálé výdaje, třeba nedoplatek za energie.

Jak sestavit osobní rozpočet

  • Sepište si své příjmy. Do příjmů zahrňte nejen výdělek ale také dávky od státu, pokud nějaké pobíráte. Máte-li vedlejší příjmy, nezapomeňte na ně.
  • Sepište si své pravidelné nezbytné výdaje, které nelze zrušit. Jde o takzvané povinné platby. Jsou to zejména zálohy na energie, platby za telefon a internet, nájemné, splátka půjčky, platby na pojištění, nákup potravin a drogerie a další. Sem zahrňte i částku na spoření.
  • Sepište zbytné výdaje za zábavu a koníčky. Možná vás udiví, kolik peněz utratíte za restaurace a kavárny. Popřemýšlejte, jestli byste méně důležité položky nedokázali výrazně snížit. 

Na čem ušetříte i při malém příjmu

Nejčastěji jde o restaurace, kavárny, bary, kina, ale také cigarety, alkohol, sázení, placené televizní kanály, luxusní služby, členství v různých klubech a podobně. Ne každý utrácí tímto směrem. Spousta rodičů samoživitelů má co dělat, aby ze svého příjmu utáhla náklady za bydlení a základní potraviny. Bez jakýchkoliv zbytečných výdajů navíc.

I tady lze něco podniknout:

  • Požádejte o pomoc s placením obědů pro děti ve školní jídelně – existují podpůrné programy.
  • Využívejte státní dávkyna které máte ze zákona nárok.
  • Nakupujete v akcích. Sledujte akční letáky online, využívejte akční nabídky a slevy či věrnostní programy a aplikace.
  • Oblečení a věci do domácnosti pořizujte ve slušných bazarech nebo od charity.
  • Je-li váš příjem nízký následkem těžké nemoci člena rodiny, oslovte nadace, například Dobrý anděl.
  • Splácíte-li půjčku či vícero půjček, poohlédněte se v rámci online srovnání po možném refinancování nebo konsolidaci a ušetřete na poplatcích či úrocích s  nižší měsíční splátkou.

Jak poznat, kdy je lepší půjčka než sahat do rezervy?

Ve většině situací jsou rezervy k nezaplacení. Ale i správně vybrané půjčky mají smysl. Například tehdy, když pořizujete něco, co vám do budoucna přinese vyšší užitnou hodnotu. 

Například pokud vám koupě nového auta umožní dojíždět do zaměstnání s vyšší výplatou, je půjčka na auto správným rozhodnutím. Půjčka se vyplácí i při zařizování bytu. Životnost vybavení dalece přesahuje dobu splácení takového úvěru.

Kdy si naopak půjčku raději nebrat? Pokud vám přišlo vyšší vyúčtování za energie, než jste čekali, raději jej uhraďte z naspořených rezerv.

Jak a kde najít výhodnou a bezpečnou půjčku?

Orientovat se v nabídkách úvěrů na trhu může být někdy složité. Vyplatí se vědět, kde hledat půjčky bezpečné, od bank a licencovaných úvěrových společností: online srovnání půjček. Na jiné než licencované poskytovatele tu totiž nenarazíte. 

Na jednom místě si snadno a rychle porovnáte nabídky, ceny i ostatní parametry půjček. A vítěznou půjčku požádat vyplněním jednoho online formuláře. V dobách internetu se obejdete bez osobních schůzek zvláště u menších půjček.