Nový rok představuje ideální startovací období. Proto si lidé dávají různá předsevzetí, která se kromě zdravého životního stylu a hubnutí často týkají osobních a rodinných financí. Jedná se o tvorbu úspor, rozumné utracení a začátky s investováním. Prvním krokem k finančnímu zdraví by mělo být naučit se nastavit rodinný rozpočet.

Správně nastavený rodinný rozpočet je základ

Nikdy nepodceňujte rodinný rozpočet. Jistě víte, kolik vyděláte. Ale víte, kolik zhruba utratíte za bydlení, jídlo, dopravu a vaše další stále výdaje? Naučte se zrekapitulovat uplynulý rok a podle něj upravte a nastavte rodinný rozpočet na rok nový. 

 

Rozpočet by měl obsahovat nezbytné, důležité i ostatní výdaje. Zahrnout byste měli měsíční nájemné či hypotéky, energie a služby, potraviny, drogerii, oblečení, ale i koníčky, zábavu a volnočasové kroužky pro děti. Zkrátka vše, v průběhu každého měsíce a po celý rok platíte. Díky tomu získáte přesný přehled, kolik peněz vám zbyde na investice nebo na odkládání bokem.

Co dělat, když rozpočet nevychází

Stav, kdy s penězi vycházíte od výplaty k výplatě, není ideální. Zkuste se podívat, kam vaše peníze mizí a kde můžete rozpočet seškrtat. Uskrovněte se, utrácejte méně za oblečení a zábavu, oželte dovolenou u moře. Neplýtvejte s energiemi, změňte dodavatele služeb nebo mobilního operátora. 

 

Splácíte-li více půjček najednou, mohla by vám pomoci konsolidace půjček. Sloučením půjček do jedné můžete snížit úrok i poplatky a tím pádem i měsíční splátku, což vašemu rozpočtu výrazně ulehčí.

 

Dále existuje celá řada finančních nástrojů, které můžete snadno využívat ve svůj prospěch, ulevit rodinnému rozpočtu a dokonce si uložit nějaké peníze bokem. Našetřené peníze se hodí v situacích, že by nastala ve vašem finančním životě nečekaná událost či neplánované výdaje.

Využívejte spořící účet

Pokud si chcete začít odkládat peníze stranou, založte si spořící účet. Nabízí vyšší úrok než běžné bankovní účty. Jeho další výhodou je, že je zdarma a za správu neplatíte žádný další poplatek. V současné době spořící účty pokryjí vysokou inflaci pouze zčásti. Stále je to lepší než nic..

 

Než si spořící účet založíte, udělejte si průzkum internetu a srovnejte si nabídky. Úroky na jednotlivých účtech se mohou lišit klidně o několik procent. Každé procento se na konci měsíce či roku počítá. Obzvláště v dnešní době.

Naučte se správně používat kontokorent a kreditní karty

Kontokorent vám může s rozpočtem pomoci. Zpravidla nic nestojí do doby, než peníze z něj reálně použijete. Kontokorent si zpravidla můžete zařídit k běžnému účtum který máte u své banky. Získáte tak finanční rezervu, kterou máte neustále po ruce. Využívejte ji ale pouze v nutných případech.

 

Podobně vám může posloužit kreditní karta, kterou nabízí většina českých bank. Někdy se setkáte s kreditkou od nebankovní společnosti. Zde si dávejte velký pozor na podmínky a využité peníze se snažte vždy vrátit zpět v bezúročném období. V tomto období, které trvá cca 60 dní, nejsou účtovány žádné úroky. Vrátíte pouze to, co jste si půjčili. 

 

Pokud se rozhodnete využít kontokorent nebo kreditní kartu, myslete na vysoké úroky, jež se u těchto dvou produktů pohybují okolo 20 %. Nevrátíte-li peníze v bezúročném období, mohou se vám tyto bankovní nebo nebankovní produkty značně prodražit.

 

Úroky u kontokorentu a kreditek jsou vždy vyšší než u klasických spotřebitelských půjček. Samozřejmě záleží, jak vysokou částku ze svého kontokorentu či kreditní karty vyčerpáte.

Nechte své úspory vydělávat

Vedle spořicích účtů můžete využít možnosti investování. V současné době nemusíte sami vyrazit na burzu. Na výběr máte celou řadu investičních nástrojů a služeb, které vám vaše začátky s investicemi usnadní.

 

Investovat můžete do podílových fondů, akcií, nemovitostí, kryptoměn nebo do půjček. Možnosti jsou prakticky neomezené. Než se ale do nějaké investice pustíte, seznamte se s možným rizikem, které přináší každá investice. Rozumným investování chráníte především svoje peníze.

Několik užitečných slov na závěr

Sestavení vyrovnaného rodinného rozpočtu se poprvé může zdát jako problém. Pokud mu ale svůj čas budete skutečně věnovat, můžete si finančně výrazně polepšit. Musíte však vědět, kde všude lze ušetřit, naučit se neutrácet za zbytečnosti a zjistit, jak své úspory dál zhodnocovat, aby se hezky rozmnožily.

Autor

Od roku 2016 se profesionálně věnuji copywritingu se zaměřením na finance a technologie. Na volné noze se specializuji na oblasti SEO, UX writingu a správu sociálních sítí. Mé texty mají za cíl nejen informovat, ale také zaujmout a poskytnout hodnotu čtenářům prostřednictvím optimalizace pro vyhledávače.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak zjistit, jestli dostanu půjčku

    Nevíte, jak zjistit, jestli dostanu půjčku? S naším srovnávačem je to hračka. Zjistěte jednoduše a rychle, zda máte šanci získat bezpečnou a výhodnou půjčku, aniž byste museli zdlouhavě obíhat banky či nebankovní společnosti. Ušetřete čas i peníze a sjednejte si půjčku online během pár minut. Klíčové vlastnosti, jak zjistit, jestli dostanu půjčku 🔑 Pokud nevíte,…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka 300 000 Kč

    Půjčka 300 000 Kč je dostupná v bance i u nebankovní společnosti. Pokud si však vybíráte v nebankovním sektoru, doporučujeme si ověřit, že má úvěrová společnost licenci od České národní banky. Před vyplněním žádosti si vždy zkontrolujte, jestli nemáte negativní záznam v registru dlužníků. Pokud ano, neminou vás vysoké úroky a poplatky, neboť nejste dostatečně…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky do domu

    Půjčky do domu čili hotovostní půjčky do domu jsou nebankovní úvěrové produkty, které poskytovatelé nabízejí přímo klientům na jejich adrese. To znamená, že zástupce společnosti přijede až k vám domů, kde dojde k podpisu smlouvy a předání hotovosti. Zajímavostí je, že tento typ půjčky je oblíbený zejména mezi staršími lidmi nebo těmi, kteří preferují tradiční…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy

    Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy jsou speciální finanční produkty určené pro osoby nacházející se v exekučním řízení, jež nemají žádný majetek, jímž by mohly ručit. Tyto půjčky jsou často nabízeny nebankovními společnostmi a poskytují lidem možnost získat potřebné finanční prostředky, i když jsou v exekuci. Klíčové vlastnosti půjčky pro dlužníky s exekucí bez…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka od soukromé osoby na OP

    Půjčka od soukromé osoby na OP je finanční produkt, který umožňuje jednotlivcům získat úvěr přímo od soukromého investora, nikoli od banky nebo nebankovní instituce. Tento typ půjčky je často zajištěn občanským průkazem (OP) a případně druhým dokladem totožnosti. To znamená, že poskytovatel půjčky se spoléhá na identifikaci dlužníka a jeho schopnost splácet. Klíčové vlastnosti půjčky…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro cizince

    Půjčka pro cizince je produkt určený pro osoby, které nejsou občany ČR, ale v této zemi dlouhodobě žijí a pracují. Půjčka pro cizince v ČR je specifická tím, že ne všechny banky a finanční instituce ji nabízejí, ale některé nebankovní společnosti se na tuto skupinu žadatelů vyloženě zaměřují a nabízí jim individuální řešení. Cizinci mohou…

    Pokračovat ve čtení