Inflace ovlivňuje ceny úplně všeho – potravin a dalšího nezbytného zboží a služeb, pohonných hmot, ale také půjček. Jak vysoká inflace ovlivňuje cenu bankovních a nebankovních úvěrových produktů?

Vliv na výši úrokové sazby

Úroková sazba na půjčkách, hypotékách a úvěrech je ovlivněna mimojiné i inflací. Záleží vždy na tom, zda inflace zrovna roste nebo klesá. Podle toho roste „cena půjčky“ neboli úrok. U nových půjček je inflace v ceně zahrnuta. Poznáte to podle vyšší úrokové sazby než tomu bylo například před rokem.

Pokud půjčku nebo hypotéku splácíte, záleží, zda jste si sjednali pevnou (fixní) či variabilní úrokovou sazbu a na jak dlouho. U fixní úrokové sazby nesmí poskytovatel zvýšit úrok po dobu jejího trvání. V případě variabilní sazby může poskytovatel výši úroku měnit dle aktuální situace na trhu.

Zvyšování úrokových sazeb ČNB

Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby téměř vždy, když inflace roste. Když naopak klesá, sazby jsou snižovány. Na zvýšení nebo snížení sazeb ČNB poté samozřejmě reagují všichni poskytovatelé bankovních i nebankovních produktů.

Míra inflace se dotýká jak běžných spotřebitelských úvěrů, tak hypoték. Nevyhne se zkrátka nikomu. Před uzavřením smlouvy si pořádně promyslete, zda úvěr za současných podmínek potřebujete a jste ji schopni řádně splácet.

Ochraňte se před inflací

Jedním z řešení, jak předejít inflaci a následnému zvýšení úrokových sazeb, je fixace úroku. V případě fixace si zajistíte na domluvenou dobu stejně vysoký úrok. Budou-li se úroky zvyšovat, nemusíte se bát a úrokovou sazbu budete mít nižší než u nově podepsané smlouvy.

Pokud však inflace půjde směrem dolů, vaše úroková sazba bude vyšší než u nově podepsaných smluv. V takový okamžik se hodí konsolidace závazků, díky které můžete ušetřit na úrocích a poplatcích, a tedy i na celkové půjčce. 

Je lepší půjčky od banky nebo nebankovní společnosti?

Je v době vyšší inflace výhodnější žádat o půjčku od bankovní společnosti nebo raději od nebankovní? Už dávno neplatí, že by bankovní půjčky byly výrazně výhodnější než nebankovní. Naopak je možné u zavedených nebankovních společností získat zajímavé úroky, které jsou leckdy nižší než v bance.

Výše úrokové sazby ale ovlivňují i jiné faktory, například kolik půjček v současné době splácíte. Čím jsou vaše dluhy vyšší, tím vyšší úrok pravděpodobně získáte u půjčky nové. Poskytovatel půjčky výši úroku vyvažuje míru rizika. Proto lidé s dobrou bonitu získávají lepší podmínky než naopak.

Mohlo by vás zajímat

  • Půjčka 300 000 Kč

    Půjčka 300 000 Kč je dostupná v bance i u nebankovní společnosti. Pokud si však vybíráte v nebankovním sektoru, doporučujeme si ověřit, že má úvěrová společnost licenci od České národní banky. Před vyplněním žádosti si vždy zkontrolujte, jestli nemáte negativní záznam v registru dlužníků. Pokud ano, neminou vás vysoké úroky a poplatky, neboť nejste dostatečně…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky do domu

    Půjčky do domu čili hotovostní půjčky do domu jsou nebankovní úvěrové produkty, které poskytovatelé nabízejí přímo klientům na jejich adrese. To znamená, že zástupce společnosti přijede až k vám domů, kde dojde k podpisu smlouvy a předání hotovosti. Zajímavostí je, že tento typ půjčky je oblíbený zejména mezi staršími lidmi nebo těmi, kteří preferují tradiční…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy

    Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy jsou speciální finanční produkty určené pro osoby nacházející se v exekučním řízení, jež nemají žádný majetek, jímž by mohly ručit. Tyto půjčky jsou často nabízeny nebankovními společnostmi a poskytují lidem možnost získat potřebné finanční prostředky, i když jsou v exekuci. Klíčové vlastnosti půjčky pro dlužníky s exekucí bez…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka od soukromé osoby na OP

    Půjčka od soukromé osoby na OP je finanční produkt, který umožňuje jednotlivcům získat úvěr přímo od soukromého investora, nikoli od banky nebo nebankovní instituce. Tento typ půjčky je často zajištěn občanským průkazem (OP) a případně druhým dokladem totožnosti. To znamená, že poskytovatel půjčky se spoléhá na identifikaci dlužníka a jeho schopnost splácet. Klíčové vlastnosti půjčky…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro cizince

    Půjčka pro cizince je produkt určený pro osoby, které nejsou občany ČR, ale v této zemi dlouhodobě žijí a pracují. Půjčka pro cizince v ČR je specifická tím, že ne všechny banky a finanční instituce ji nabízejí, ale některé nebankovní společnosti se na tuto skupinu žadatelů vyloženě zaměřují a nabízí jim individuální řešení. Cizinci mohou…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro živnostníky

    Trh nabízí řadu příležitostí, které však často vyžadují kapitál. S ním vám dokáže pomoci rychlá půjčka pro živnostníky. Díky ní můžete investovat do rozvoje svého podnikání, modernizovat vybavení nebo překlenout období, kdy se vám zrovna nedaří. Podání žádosti vám zabere jen pár minut a sjednat si ji můžete i jako drobný podnikatel. Jak nebankovní půjčka…

    Pokračovat ve čtení