Když máte půjčku a rozhodnete se ji refinancovat, případně doplatit z vlastních prostředků, nemůže vám to její poskytovatel znemožnit. Máte na to totiž zákonné právo, ale na druhou stranu musíte uhradit poplatky (ty jsou u „nových smluv“ spíše symbolické, ovšem u těch starých mohou vyjít velmi draho). Ještě než se k tomuto kroku odhodláte, zvažte pořádně, zdali se vám to skutečně vyplatí – někdy tak můžete přijít o další výhody, které společnost nabízí, anebo zaplatit nepřiměřené poplatky.

Kdy můžete půjčku splatit předčasně a kolik to stojí

Ačkoliv dříve umožňovala řada poskytovatelů něco takového výhradně za velmi vysoký poplatek, jedná se dnes u smluv uzavřených po 1. prosinci 2016 o zcela běžnou záležitost, která nevyjde moc draho. Splatit půjčku předčasně přitom můžete kdykoliv v průběhu smlouvy, musíte to však dle smluvního závazku oznámit poskytovateli předem, a to v písemné podobě. Podmínkou obvykle je, abyste to udělali nejméně 1 měsíc dopředu, přičemž tato lhůta začne platit od prvního dne následujícího měsíce.

Zdali po vás bude společnost žádat poplatky je individuální, může vám je totiž odpustit; obvykle si je ovšem naúčtuje, aby si alespoň částečně kompenzovala nadstandardní administrativu. Za tu jí náleží:

  • 0,5 % z předčasně splacené částky, pokud smlouva končí za méně než 12 měsíců; nebo
  • 1 % z předčasně splacené částky, jestliže zbývá do konce smlouvy více jak 1 rok

To vychází na tisícovku ze 100 000 Kč, na pět tisíc z půl milionu atp. Nejvíce pak můžete hradit u několikamilionových hypoték – zákon však omezuje výši poplatku na nejvýše 50 000 Kč. Důležité také je, že vám poskytovatel nesmí doúčtovat úroky coby ušlý zisk za období, o které je smlouva předčasně ukončena. Poplatek za předčasní splacení je tedy jediné, co byste měli hradit.

Situace je bohužel odlišná u starých smluv, respektive u těch uzavřených před 1. prosincem 2016. Často jsou v nich totiž poplatky, které určovaly staré ceníky jednotlivých společností (tedy bez zákonem nastaveného stropu). Pro klienty jsou obvykle nevýhodné a „pokuta“ za předčasné splacení půjčky může být natolik vysoká, že se tento krok nevyplatí. Dopředu si tedy spočítejte, kolik byste museli uhradit na poplatcích a kolik případným převedením jinam ušetříte.

Jak probíhá předčasné splacené úvěru

Když pošlete bance či nebankovní společnosti žádost o předčasné splacení, musí vám vystavit tzv. vyčíslení dluhu k aktuálnímu dni, k němuž chcete smlouvu ukončit. Podle toho si můžete buď připravit vlastní prostředky, anebo si domluvit výši úvěru jinde. Následně dluh vyrovná přímo nový poskytovatel zasláním peněz tomu předchozímu (je to ochrana zejména u vyšších částek, že peníze skutečně doputují tam, kam mají). Jakmile je splaceno, máte čistý štít (nebo nový úvěr).

Rozmyslete si, jestli je to vhodný krok

K předčasnému splacení se klienti uchylují z pochopitelných důvodů – buď se chtějí zcela zbavit závazku doplacením ze svého, anebo si půjčku převést jinam v rámci refinancování či konsolidace. A stejně jako banka může vyrovnat nebankovní úvěry, platí to i naopak. Některé bankovní domy však nabízí svým klientům jisté výhody, pakliže drží všechny služby pod jednou střechou – typicky jde o nižší úroky, vedení účtu zdarma, levnější pojištění apod., obvykle jde přitom o individuální nabídku. Spočítejte si proto – pokud nějaké takové služby využíváte – na kolik vás vyjdou poté (třeba u nového poskytovatele), co půjčku předčasně doplatíte.

Kdy je vhodné půjčku předčasně doplatit

Ačkoliv to poskytovatelé úvěrů nevidí rádi, protože tím přichází o zisk, je vhodné se zbavit závazku co nejdříve. Máte-li tedy nějaké peníze stranou, použijte je klidně jen na částečné splacení dluhu (dluh totiž vyrovnáte dříve, anebo si můžete přiměřeně snížit splátky). Totéž platí, pokud vás tíží nevýhodný úvěr a máte jistotu, že vám jinde nabídnou lepší podmínky. Zejména u úvěrových smluv uzavřených před 1. prosincem 2016 ale zvažte, zdali nebudou poplatky vyšší než ušetřená částka.w

Mohlo by vás zajímat

  • Půjčka 300 000 Kč

    Půjčka 300 000 Kč je dostupná v bance i u nebankovní společnosti. Pokud si však vybíráte v nebankovním sektoru, doporučujeme si ověřit, že má úvěrová společnost licenci od České národní banky. Před vyplněním žádosti si vždy zkontrolujte, jestli nemáte negativní záznam v registru dlužníků. Pokud ano, neminou vás vysoké úroky a poplatky, neboť nejste dostatečně…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky do domu

    Půjčky do domu čili hotovostní půjčky do domu jsou nebankovní úvěrové produkty, které poskytovatelé nabízejí přímo klientům na jejich adrese. To znamená, že zástupce společnosti přijede až k vám domů, kde dojde k podpisu smlouvy a předání hotovosti. Zajímavostí je, že tento typ půjčky je oblíbený zejména mezi staršími lidmi nebo těmi, kteří preferují tradiční…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy

    Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy jsou speciální finanční produkty určené pro osoby nacházející se v exekučním řízení, jež nemají žádný majetek, jímž by mohly ručit. Tyto půjčky jsou často nabízeny nebankovními společnostmi a poskytují lidem možnost získat potřebné finanční prostředky, i když jsou v exekuci. Klíčové vlastnosti půjčky pro dlužníky s exekucí bez…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka od soukromé osoby na OP

    Půjčka od soukromé osoby na OP je finanční produkt, který umožňuje jednotlivcům získat úvěr přímo od soukromého investora, nikoli od banky nebo nebankovní instituce. Tento typ půjčky je často zajištěn občanským průkazem (OP) a případně druhým dokladem totožnosti. To znamená, že poskytovatel půjčky se spoléhá na identifikaci dlužníka a jeho schopnost splácet. Klíčové vlastnosti půjčky…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro cizince

    Půjčka pro cizince je produkt určený pro osoby, které nejsou občany ČR, ale v této zemi dlouhodobě žijí a pracují. Půjčka pro cizince v ČR je specifická tím, že ne všechny banky a finanční instituce ji nabízejí, ale některé nebankovní společnosti se na tuto skupinu žadatelů vyloženě zaměřují a nabízí jim individuální řešení. Cizinci mohou…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro živnostníky

    Trh nabízí řadu příležitostí, které však často vyžadují kapitál. S ním vám dokáže pomoci rychlá půjčka pro živnostníky. Díky ní můžete investovat do rozvoje svého podnikání, modernizovat vybavení nebo překlenout období, kdy se vám zrovna nedaří. Podání žádosti vám zabere jen pár minut a sjednat si ji můžete i jako drobný podnikatel. Jak nebankovní půjčka…

    Pokračovat ve čtení