Exekuce je soudem nařízené vymáhání dluhů. Může mít několik podob, které se smějí vzájemně kombinovat.  Nejčastější jsou exekuce z půjčky, výjimkou však není ani vymáhání nezaplacené pokuty, nedoplatků na pojištění, energiích a podobně. 

Exekuce nemá předem stanovenou délku trvání a ani omezen počet, kolik jich smí být nařízeno vůči jednomu člověku. Vykonavatelem je soudní exekutor, který má ze zákona celou řadu pravomocí.

Kdo nařizuje exekuci

Exekuci ze spotřebních půjček smí nařídit pouze soud. Vymáhání jiných dluhů smí být zahájeno rozhodčím řízením za předpokladu, že taková dohoda byla součástí smlouvy. O formě provedení exekuce provede rozhoduje soudní exekutor. Povinnému, nesplácejícímu dlužníkovi, vše oznámí v exekučním příkazu

Dnem rozhodnutí o exekuci je dlužník zapsán do Centrální evidence exekucí (CEE). K výmazu dojde až 15 dní po řádném ukončení exekuce. Ihned po vydání soudního rozhodnutí může exekutor zablokovat všechny bankovní účty a podobné produkty, aniž by ho o tom  dopředu informoval.

Na vyplacení z exekuce má dlužník 30 dní

V exekučním příkazu je vedle označení exekutora, formy exekuce a výše vymáhané částky uvedená 30denní lhůta k vyplacení se z exekuce. Pokud dlužník této možnosti využije, poplatky z exekučního řízení a odměna exekutorovi se sníží na polovinu. Po uhrazení je do 15 dní ukončena a vymazána z registru. 

V této lhůtě se může vyplatit půjčka v nouzi za účelem vyplacení dlužníka a úspoře na poplatcích exekutorovi. Následné splátky mohou být nižší než náklady spojené s průběhem exekuce. To záleží na výběru vhodné půjčky na exekuci.

Exekuce může mít 4 formy:

  1. Exekuce na účet – blokace finančních účtů v bankách, stavebních spořitelen, penzijních fondů a jiné, kde je dlužník klientem.
  2. Exekuce na plat – srážení stanovené částky ze mzdy povinného. Ten má povinnost zaměstnavateli uhradit poplatek 50 Kč měsíčně za provedení tohoto úkonu.
  3. Mobiliární exekuce – zabavení movitého a nemovitého majetku včetně nemovitosti k bydlení.
  4. Přikázání pohledávky – pokud povinnému někdo dluží, exekuce se vztahuje i na tohoto dlužníka a splátky dluhu musí odesílat exekutorovi.

Co dělat s exekucí zablokovaným účtem?

Jakmile je povinnému exekutorem zablokován účet (účty), může si v hotovosti vyzvednout pouze dvojnásobek životního minima. Aby mohl povinný nakládat se svým bankovním účtem, má jedinou možnost a to požádat banku o založení účtu chráněného, na který mu bude banka posílat nezabavitelné minimum, s nímž bude moci volně nakládat. Všechny ostatní pravidelné příjmy budou odcházet exekutorovi.

Kolik dlužníkovi zůstane z exekuce na plat?

V případě nařízení exekuce na plat, zaměstnavatel exekutorovi odesílá vše nad nezabavitelnou částku, na kterou má zaměstnanec ze zákona nárok. Výše nezabavitelného minima se liší dle počtu osob v domácnosti a vyživovaných dětí. Nezabavitelná částka se řídí právní normou, která stanovuje výpočet a základní státem garantované částky příjmu.

Jaké příjmy exekutor nezabaví, protože exekuci nepodléhají:

  • dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, jednorázové dávky pomoci v hmotné nouzi,
  • příspěvek na bydlení,
  • jednorázově vyplácené sociální dávky – porodné, pohřebné,
  • jednorázově vyplácené dávky pěstounské péče,
  • peněžité dávky sociální péče.

Co dalšího exekutor nesmí zabavit:

Pokud exekutor přistoupí k mobiliární exekuci, nesmí povinnému a jeho rodině zabavit důležité věci potřebné k osobnímu a pracovnímu životu, ke studiu, nezbytné zdravotní pomůcky a léky. Zabavit nesmí ani věci, které mají pro dlužníka vysokou osobní duševní hodnotu. Dále se nesmějí zabavovat věci, jejichž vlastnictví odpovídá finančním poměrům dané domácnosti. 

Výčet nezabavitelných věcí:

  • běžné oděvy, které nejsou luxusní povahy,
  • obvyklé vybavení domácnosti, které odpovídá finančním poměrům dané domácnosti,
  • zdravotnické potřeby a (lékařem předepsané) vybavení k péči o zdraví,
  • pomůcky ke studiu nebo výkonu povolání,
  • náboženská literatura,
  • snubní prsten, svatební šaty a jiné předměty citové povahy,
  • dětské hračky,
  • osobní doklady, dokumenty, fotografie,
  • domácí mazlíčci,
  • diplomy, medaile a tomu podobné předměty s osobním věnováním ,
  • hotovost do dvojnásobku životního minima.

Jak dlouho trvá exekuce a kolik jich může být na jednoho dlužníka vyhlášeno

Exekuce není na rozdíl od insolvence časově omezena. Může trvat až do smrti dlužníka a přejít do dědictví. Ukončuje se až úplným zaplacením celého dluhu včetně sankcí z prodlení a poplatků exekutorovi. Na jednoho dlužníka smí být vyhlášen libovolný počet exekucí.

Předčasně se od roku 2023 mohou ukončit jen exekuce marné a bagatelní. Jedná se o exekuce:

  • marné exekuce – během alespoň 6 let svého trvání nebylo na částkách vymoženo ani na pokrytí nákladů exekuce, natož na splátky věřiteli, který dlužníka do exekuce poslal
  • bagatelní exekuce – exekuce na dluhy, kde původní jistina (dlužná částka) nepřesáhla 1 500 Kč.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 10 osvědčených tipů, jak předcházet exekucím

Autor

Po absolvování studií Mezinárodních vztahů a žurnalistiky jsem se stala aktivní redaktorkou v tištěných i online médiích zaměřených na právní a finanční témata s přesahem do lifestyle. Jako blogerka denně přináším kulturní a společenská témata. Největší pozornost však věnuji oblasti financí, kde pravidelně přispívám články na různé finanční portály.

Mohlo by vás zajímat

  • Nabídka

    Probíhá přesměrování na partnerské stránky.

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka Plzeň

    Půjčka Plzeň je nebankovní úvěr, který nabízí flexibilní podmínky nejen pro obyvatele Plzně a jejího okolí. Při jejím sjednávání je důležité ověřit si výši úroků, celkové náklady na půjčku a ostatní podmínky splácení. Nezapomeňte si pečlivě číst smlouvu a věnovat pozornost poplatkům za předčasné splacení či prodloužení termínu. Klíčové vlastnosti půjčky Plzeň 🔑 Půjčky Plzeň…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka 2 000 Kč

    Půjčka 2 000 Kč je malý nebankovní úvěr vhodný pro pokrytí krátkodobých a nečekaných finančních potřeb. Před podpisem smlouvy si však dobře propočítejte celkové náklady, úrokovou sazbu a podmínky splácení. Nezapomeňte si pečlivě prostudovat smlouvu a zjistit poplatky za prodloužení či předčasné splacení. Se vším vám pomůže úvěrová kalkulačka, zejména ve chvíli, kdy chcete zjistit,…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro důchodce

    Půjčka pro důchodce je finanční produkt určený starším lidem majícím pravidelný příjem, ať už v podobě státního důchodu, příjmu ze zaměstnání či podnikání. Lidé v důchodovém věku však bývají velmi snadným cílem podvodných praktik. Při sjednávání nebankovních půjček si proto nezapomeňte ověřit veškeré podmínky splácení, abyste předešli nepříjemným překvapením. Pokud chcete mít jistotu, že si…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka bez registru na účet

    Půjčka bez registru na účet je krátkodobý úvěr poskytovaný bez důsledného prověřování úvěrových registrů (jako je např. SOLUS nebo NRKI). Tento typ půjčky je ideální pro osoby, které mají negativní záznam v registru dlužníků a nemají nejmenší šanci získat bankovní úvěr. Půjčka se vyplácí přímo na bankovní účet žadatele, a proto můžete mít peníze do…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka k hypotéce

    Půjčka k hypotéce je úvěr, který si můžete vzít jako doplněk k vaší hypotéce, aby pokryl další výdaje, jako jsou opravy, rekonstrukce nebo konsolidace úvěrů. Při sjednávání nebankovních půjček nezapomeňte na porovnání výše úroků, RPSN, poplatků a podmínek splácení. Stejně tak je důležité vybírat úvěr dle jeho zajištění. Klíčové vlastnosti půjčky k hypotéce 🔑 Půjčka…

    Pokračovat ve čtení

Vyplňte formulář pro sjednání půjčky

This will close in 0 seconds