Chcete si založit bankovní identitu, ale váháte, zda vám k něčemu bude? Ukážeme vám, co je bankovní identita neboli BankID, a jak se dá v současné době využít. V textu najdete seznam všech bank působících v ČR, které Bank ID podporují.

Co je bankovní identita

Bankovní identita je, zjednodušeně řečeno, bankou zaručené digitální ověření identity něco jako spolehlivá identifikace osoby na internetu. BankID může ke své identifikaci použít každý, kdo se chystá navštívit některou z digitálních služeb banky, obchodu, případně ke komunikaci s úřady za předpokladu, že právě zde je Bank ID akceptováno. 

BankID je služba provozovaná bankami, a proto je stejná jako přihlášení do online bankovnictví ve vašem počítači. Jde o identifikaci na úrovni občanského průkazu nebo E-identity občana, kterou můžete už několik let používat jako klíč k elektronickým službám. Ve virtuálním světě plně nahrazuje klasický občanský průkaz. 

Jak získat bankovní identitu

Bankovní identitu máte automaticky zřízenu, pokud jste klientem podporující banky, a zároveň jste banku v minulosti někdy navštívili osobně. Jestliže jste si účet v bance zřizovali online, a o BankID stojíte, je nutné na pobočku banky zajít a prokázat se vaším občanským průkazem. Ihned poté vám bude BankID aktivována.

Jestliže máte účet v bance, která BankID zatím nepodporuje, je jedinou cestou k jeho získání osobní návštěva banky s BankID a zřízení účtu zde. Klidně jej můžete využívat právě jen pro bankovní identitu, původní účet netřeba rušit nebo uspávat.

BankID mohou využít klienti těchto bank

Které banky vám nabídnou digitální identitu? Aktuální seznam bank poskytujících BankID najdete na portálu BankID.cz. Zatím je jich osm a dvě další tuto službu plánují bzry spustit:

  • Česká spořitelna
  • ČSOB
  • Komerční banka
  • UniCredit Bank
  • Moneta Money Bank
  • Raiffeisenbank
  • Fio banka
  • Air bank

K systému se by brzy měly připojit mBankBanka Creditas. Dodejme ještě, že Fio banka a UniCredit Bank zatím podporují identitu jen pro vstup do portálů státní správy (duben 2023). V soukromých službách se její využití (u těchto dvou bank) teprve chystá.

Bank ID vypadá jako přihlášení do internetového bankovnictví

Za použitím bankovní identity nehledejte nic složitého. Jde o přihlášení do vašeho internetového bankovnictví, přes mobilní klíč. Tedy s využitím potvrzení přihlášení v bankovní aplikaci na mobilním telefonu. Jinými slovy, pokud se do svého bankovnictví přihlašujete skrze potvrzovací kód v SMS, ale stojíte o BankID, je nutné přijmout změnu a přihlašování převést do mobilní aplikace.

Po použití Bank ID se neocitnete u vašich účtů v bance. Jen ukážete, kdo že danou službu na internetu právě hodlá využít. Vždy zůstanete na stránkách té služby, u níž jste se přes Bank ID chtěli identifikovat. Třeba na finančním úřadu, kde právě hodláte podat daňové přiznání, nebo u poskytovatele půjčky. Ověření totožnosti ale funguje i u nefinančních služeb. Třeba na portálu Seznam.cz, pokud se tu chcete zapojit do veřejných diskusí pod publikovanými články.

Jak vám bankovní identita pomůže s půjčkou?

U půjček, respektive u žádostí o půjčku, se Bank ID dá využít místo občanského průkazu a druhého dokladu totožnosti. U poskytovatele, který bankovní identitu akceptuje, už nemusíte fotit OP a pas nebo řidičák a nahrávat je jako přílohu. Stačí se přihlásit pomocí své bankovní identity, a tím je ověření osoby žadatele o úvěr dostatečné. 

Mohlo by vás zajímat

  • Půjčka 300 000 Kč

    Půjčka 300 000 Kč je dostupná v bance i u nebankovní společnosti. Pokud si však vybíráte v nebankovním sektoru, doporučujeme si ověřit, že má úvěrová společnost licenci od České národní banky. Před vyplněním žádosti si vždy zkontrolujte, jestli nemáte negativní záznam v registru dlužníků. Pokud ano, neminou vás vysoké úroky a poplatky, neboť nejste dostatečně…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky do domu

    Půjčky do domu čili hotovostní půjčky do domu jsou nebankovní úvěrové produkty, které poskytovatelé nabízejí přímo klientům na jejich adrese. To znamená, že zástupce společnosti přijede až k vám domů, kde dojde k podpisu smlouvy a předání hotovosti. Zajímavostí je, že tento typ půjčky je oblíbený zejména mezi staršími lidmi nebo těmi, kteří preferují tradiční…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy

    Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy jsou speciální finanční produkty určené pro osoby nacházející se v exekučním řízení, jež nemají žádný majetek, jímž by mohly ručit. Tyto půjčky jsou často nabízeny nebankovními společnostmi a poskytují lidem možnost získat potřebné finanční prostředky, i když jsou v exekuci. Klíčové vlastnosti půjčky pro dlužníky s exekucí bez…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka od soukromé osoby na OP

    Půjčka od soukromé osoby na OP je finanční produkt, který umožňuje jednotlivcům získat úvěr přímo od soukromého investora, nikoli od banky nebo nebankovní instituce. Tento typ půjčky je často zajištěn občanským průkazem (OP) a případně druhým dokladem totožnosti. To znamená, že poskytovatel půjčky se spoléhá na identifikaci dlužníka a jeho schopnost splácet. Klíčové vlastnosti půjčky…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro cizince

    Půjčka pro cizince je produkt určený pro osoby, které nejsou občany ČR, ale v této zemi dlouhodobě žijí a pracují. Půjčka pro cizince v ČR je specifická tím, že ne všechny banky a finanční instituce ji nabízejí, ale některé nebankovní společnosti se na tuto skupinu žadatelů vyloženě zaměřují a nabízí jim individuální řešení. Cizinci mohou…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro živnostníky

    Trh nabízí řadu příležitostí, které však často vyžadují kapitál. S ním vám dokáže pomoci rychlá půjčka pro živnostníky. Díky ní můžete investovat do rozvoje svého podnikání, modernizovat vybavení nebo překlenout období, kdy se vám zrovna nedaří. Podání žádosti vám zabere jen pár minut a sjednat si ji můžete i jako drobný podnikatel. Jak nebankovní půjčka…

    Pokračovat ve čtení