Běžnou spotřebitelskou půjčku smějí poskytovat banky a licencované nebankovní společnosti. Existuje ještě jeden subjekt, který vám může půjčit a dokonce bezúročně až 300 000 Kč. Je jím zaměstnavatel. Jak zaměstnanecké půjčky fungují. Je bezúročnost zárukou výhodnosti? Co musí být ve smlouvě a co může zaměstnavatel požadovat? Kdy vás klasická půjčka vyjde lépe a proč?
Co je půjčka od zaměstnavatele
Zaměstnavatel může svému zaměstnanci poskytnout peněžitou zápůjčku. Jde o podobný proces jako u bankovního či nebankovního úvěru. Legislativa se ale mírně liší. Pokud zaměstnanec na základě své žádosti půjčku získá, splácí ji dle dohodnutého kalendáře.
Hlavní rozdíl spočívá ve vázanosti půjčky na pracovní poměr. Pokud zaměstnanec ukončí pracovní poměr před splácením úvěru, je povinen peníze vrátit co nejdříve, případně dojde ke zvýšení úroků z poskytnuté zaměstnanecké půjčky.
Proč zaměstnavatelé poskytují půjčky?
Zaměstnanecké půjčky jsou brány jako jeden z benefitů, které zaměstnavatelé svým zaměstnancům nabízejí. Jsou poskytovány za věrnost zaměstnancům s větším počtem let strávených u firmy a spolehlivost jakožto vyjádření vděku za průběh dosavadního pracovního poměru. Nový zaměstnance na zaměstnaneckou půjčku nedosáhne.
Někdy jsou půjčky vázány na nižší příjem zaměstnance a od určité výše výplaty už nabízeny nejsou. Firma tímto způsobem předchází případným potížím, které by zaměstnancům s nižším příjmem mohly přinést vysoké úroky u běžné bankovní nebo nebankovní půjčky.
Kolik peněz smí zaměstnavatel svému zaměstnanci vypůjčit?
Rozhodnutí je na zaměstnavateli. Pokud se chce vměstnat do pásma, ve kterém se poskytnutá půjčka nepromítne do daní zaměstnavateli, ani zaměstnanci, musí jít nejvýše o 300 000 Kč a bezúročně.
Jakákoliv jiná podoba půjčky s úroky nebo nad 300 000 Kč už se v daních z příjmů odrazí. A to dokonce i zaměstnanci! Zaměstnavatel bude muset zdanit úrok jako příjem z půjčky a zaměstnanec daní rozdíl mezi úrokem od zaměstnavatele a úrokem, který by dostal od banky v okolí.
Musí být každá zaměstnanecká půjčka bezúročná?
Rozhodně nemusí. Ale jakmile není bezúročná, musí ji zaměstnavatel i zaměstnanec mít uvedenou vždy v daních z příjmů. Osvobozeny jsou jen bezúročné zaměstnanecké půjčky do 300 000 Kč. Může se jednat i o více úvěrů, ale vždy do celkové částky 300 000 Kč.
Pokud si zaměstnavatel účtuje úroky, vždycky jsou nižší než u úvěrů klasických. Vzhledem k tomu, že ceny spotřebních úvěrů šly významně nahoru, stává se zaměstnanecká půjčka výrazně výhodnější.
Jaké jsou požadavky na bonitu, aneb je půjčka pro zaměstnance „bez registru“?
Zaměstnanecká půjčka se opravdu může stát půjčkou bez registru. Narozdíl od bank totiž zaměstnavatel nemusí prohledávat registry. Často spoléhá pouze na své osobní zkušenosti se zaměstnancem a navíc lépe dokáže zohlednit sociální situaci dlouholetého zaměstnance.
Zodpovědný zaměstnavatel si pravděpodobně prohlédne Centrální registr exekucí (CEE) a Insolvenční rejstřík (ISIR). Ale do bankovního registru (BRKI), do SOLUS nebo do registru nebankovního (NRKI) nahlížet nebude.
Je na zaměstnaneckou půjčku nárok?
Má zaměstnavatel povinnost půjčku poskytnout, když jej o ni zaměstnanec požádá? Nikoli. Nárok na zaměstnaneckou půjčku zaměstnanec nemá. Leda by takovouto úpravu zaměstnavatel zanesl do vnitřních předpisů. Poskytnutí půjčky je dobrovolným rozhodnutím zaměstnavatele.
Jaká jsou pravidla splácení zaměstnanecké půjčky
Záleží na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Ti jsou zde v roli věřitele a dlužníka (v odborné terminologii zapůjčitele a vydlužitele, neb jde o peněžitou zápůjčku, nikoliv spotřebitelský úvěr). Při sjednávání smlouvy o půjčce pro zaměstnance si dohodnou závazný splátkový kalendář.
Občanský zákoník určuje jen kroky v nestandardních situacích:
- chybějící termín pro vrácení zápůjčky (splátkový kalendář) – splatnost je závislá na vypovězení smlouvy. Obecná výpovědní doba činí 6 týdnů, pokud není ve smlouvě ujednáno jinak,
- v případě bezúročné zaměstnanecké půjčky může zaměstnanec peníze splatit kdykoliv i bez výpovědi,
- pokud byl sjednán splátkový kalendář, ale zaměstnanec je v prodlení více než dvou splátek, může zaměstnavatel požadovat okamžité splacení dluhu i s úroky. Stejně tomu bude, pokud zaměstnanec dluží sice jen jednu splátku, ale po dobu delší než 3 měsíce.
Všechna potřebná ustanovení najdete v § 2390 až § 2394 Občanského zákoníku.
Co musí obsahovat smlouva o zaměstnanecké půjčce
Aby byla smlouva o půjčce pro zaměstnance platná, vyžadovány jsou následující body:
- identifikace smluvních stran (zaměstnavatel a zaměstnanec),
- účel a výše zápůjčky,
- datum a způsob vyplacení peněz,
- podpisy obou stran.
Další položky, jako výše splátek, doba splatnosti nebo způsob zaplacení zápůjčky při skončení pracovního poměru už jsou ponechány na dobrovolnosti. Ale je pro obě strany výhodné, aby je smlouva také obsahovala.
Výhody půjčky pro zaměstnance
- nízký nebo žádný úrok
- minimální zkoumání bonity
- v podstatě půjčka bez registru
- i opakovaná půjčka může být zdarma
- lze dohodnout flexibilní splácení
- zaměstnavatel ochotněji zohlední současnou situaci, například při odkladu splátky
Nevýhody půjčky pro zaměstnance
- zaměstnavatel si půjčkou „koupí“ loajalitu zaměstnance i pro situace, v nichž porušuje zákoník práce
- zaměstnanec se dostává do nevýhodné pozice, je „v jeho rukou“ zaměstnavatele. Například může hrozit okamžité zesplatnění půjčky, pokud zaměstnanec nepřijme pracovní úkol nebo rozsah hodin, jaké zaměstnavatel požaduje
- zaměstnanec má ztíženou změnu práce: když v současném zaměstnání skončí, bude muset půjčku vrátit, nebo mu na ní naskočí mnohem vyšší úrok.
Kdy raději sáhnout po klasické půjčce od finanční instituce?
Přestože jsou půjčky od zaměstnavatele většinou velmi výhodné, někdy se vyplatí klasický komerční úvěr od banky či nebankovní společnosti. Kdy tomu tak je?
Kdykoliv máte pocit, že hrozí, že se projeví některá z výše zmíněných nevýhod zaměstnanecké půjčky. Anebo v momentě, kdy už se nevýhody projevily – a vy se chcete „půjčky od šéfa“ zbavit formou refinancování (když máte jednu půjčku) či konsolidace (máte-li půjček více).