Lichva je dle českých zákonů trestným činem. Aby ale mohla být půjčka označena za lichvu, musí to dlužník prokázat u soudu, což není snadné. Proto se v reálu setkáte spíše s půjčkami podvodnými a rizikovými. Abyste se jim dokázali vyhnout, musíte je umět rozpoznat. Naučíme vás, jak na to.

Co je lichva a neÚměrné obohacení

Lichvou se zabývá občanský zákoník (§ 1796) a zároveň trestní zákoník (§ 218). Oba zákony ji definují jako neúměrně obohacení a zneužití „něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení“ v choulostivé životní situaci. 

Co je neúměrné obohacení? 

Jde o takové plnění (i splátky úvěru), jehož hodnota je v hrubém nepoměru k poskytnuté službě nebo k obvyklým cenám na trhu. Podstata lichvy tedy není stanovena pouze s ohledem na výši úroků. 

O tom, zda je půjčka lichvou, rozhoduje soud. Tržní prostředí má zůstat svobodné, a proto se předem nezakazuje klientům úvěrových společností, aby požádali o půjčku s vyšším úrokem, půjčku zajištěnou nemovitostí či úvěr s vysokými sankcemi z prodlení. Pokud jde o svobodné rozhodnutí, zákon porušen nebyl. 

Proč je lepší se lichvě obloukem vyhnout

Pokud se unáhlíte a z různých důvodů odsouhlasíte s půjčku s extrémně nevýhodnými podmínkami, vytvářející dojem lichvy, můžete se domoci její neplatnosti či alespoň snížení splátek. Musíte se však obrátit na soud a prokázat, že skutečně šlo o lichvu. 

U spotřebitelských půjček nabízí pomoc finanční arbitr. Ten začne konat až na základě podání návrhu. Nejlepší je se pochybným a lichvou zavánějícím půjčkám vyhnout velkým obloukem. Jak je ale poznat?

5 hlavních znaků, podle nichž poznáte rizikovou nebo podvodnou půjčku

Jak hned v zárodku odhalit podvodnou nebo rizikovou půjčku? Toto jsou nejčastější náznaky,  podle nichž poznáte, že nabízená půjčka nebude bezpečnou volbou:

  1. Poskytovatel nevlastní licenci ČNB. Žádný nebankovní poskytovatel nesmí v  ČR nabízet spotřebitelské úvěry bez licence. Takže vám poskytne peněžitou zápůjčku, popřípadě půjčku podnikatelskou. Obě postrádají všechny důležité prvky ochrany spotřebitele.
  2. Poskytovatel není obchodní společnost (firma), ale soukromý investor. Poskytovatel, který není firmou, ale jen soukromou osobou (jednotlivcem), nesmí poskytovat spotřebitelskou půjčku. Takže se dostáváme do stejné situace jako o bod dříve. 
  3. K získání půjčky potřebujete živnostenský list. Půjčka na IČO rozhodně není spotřebním úvěrem, ale podnikatelským. Opět stejná situace.
  4. Poskytovatel netrvá na žádném dokladu o příjmech. Může trvat na zastavení movitého či nemovitého majetku. Jestliže poskytovatele nezajímá váš příjem, ale pouze majetek, a navíc si na něj nechá zřídit zástavní právo, jasně to vypovídá o jeho záměru. Chce vydělat na úrocích či zpeněžení vašeho majetku. 
  5. Poskytovatel nenahlíží do registrů dlužníků. Jakmile si poskytovatel půjčky ověřuje majetek, nikoliv příjmy zájemce o úvěr, cílí právě na jeho majetek. Ten může získat skrze mobiliární exekuci, i zde mnohem rychleji, než byste čekali.

Mohlo by vás zajímat

  • Půjčka 300 000 Kč

    Půjčka 300 000 Kč je dostupná v bance i u nebankovní společnosti. Pokud si však vybíráte v nebankovním sektoru, doporučujeme si ověřit, že má úvěrová společnost licenci od České národní banky. Před vyplněním žádosti si vždy zkontrolujte, jestli nemáte negativní záznam v registru dlužníků. Pokud ano, neminou vás vysoké úroky a poplatky, neboť nejste dostatečně…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky do domu

    Půjčky do domu čili hotovostní půjčky do domu jsou nebankovní úvěrové produkty, které poskytovatelé nabízejí přímo klientům na jejich adrese. To znamená, že zástupce společnosti přijede až k vám domů, kde dojde k podpisu smlouvy a předání hotovosti. Zajímavostí je, že tento typ půjčky je oblíbený zejména mezi staršími lidmi nebo těmi, kteří preferují tradiční…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy

    Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy jsou speciální finanční produkty určené pro osoby nacházející se v exekučním řízení, jež nemají žádný majetek, jímž by mohly ručit. Tyto půjčky jsou často nabízeny nebankovními společnostmi a poskytují lidem možnost získat potřebné finanční prostředky, i když jsou v exekuci. Klíčové vlastnosti půjčky pro dlužníky s exekucí bez…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka od soukromé osoby na OP

    Půjčka od soukromé osoby na OP je finanční produkt, který umožňuje jednotlivcům získat úvěr přímo od soukromého investora, nikoli od banky nebo nebankovní instituce. Tento typ půjčky je často zajištěn občanským průkazem (OP) a případně druhým dokladem totožnosti. To znamená, že poskytovatel půjčky se spoléhá na identifikaci dlužníka a jeho schopnost splácet. Klíčové vlastnosti půjčky…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro cizince

    Půjčka pro cizince je produkt určený pro osoby, které nejsou občany ČR, ale v této zemi dlouhodobě žijí a pracují. Půjčka pro cizince v ČR je specifická tím, že ne všechny banky a finanční instituce ji nabízejí, ale některé nebankovní společnosti se na tuto skupinu žadatelů vyloženě zaměřují a nabízí jim individuální řešení. Cizinci mohou…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro živnostníky

    Trh nabízí řadu příležitostí, které však často vyžadují kapitál. S ním vám dokáže pomoci rychlá půjčka pro živnostníky. Díky ní můžete investovat do rozvoje svého podnikání, modernizovat vybavení nebo překlenout období, kdy se vám zrovna nedaří. Podání žádosti vám zabere jen pár minut a sjednat si ji můžete i jako drobný podnikatel. Jak nebankovní půjčka…

    Pokračovat ve čtení