Proč si vzít půjčku na směnku v roce 2024
Máte pocit, že vám půjčka na směnku zajistí rychlé a bezstarostné peníze na cokoliv? Na začátku možná ano. V budoucnu vás ale tento už několik let nezákonný způsob půjčování peněz může přivést do velkého problému. Ať už je vaše nynější finanční situace jakákoliv, vsaďte na ověřené poskytovatele dodržující podmínky zákona o úvěr. S pomocí našeho online srovnání půjček během minutky najdete půjčku dle vašich požadavků.
Klíčové vlastnosti půjčky na směnku
Půjčka směnka je dle platného zákona o spotřebitelském úvěru nelegálním způsobem, jak se nebonitní člověk může dostat k penězům. To však není jediná nevýhoda této půjčky. Neověření poskytovatelé bez licence ji zpravidla nabízí i s drahou úrokovou sazbou a sankcemi pozdních splátek. Zároveň může být směnka jako cenný papír kdykoliv prodána. Původně solidně vyhlížející věřitel se může rychle změnit v podvodníka s lichvářskými praktikami.
Jak jednoduše požádat o půjčku na směnku
Půjčku na směnku vám nenabídne žádný z ověřených poskytovatelů ani online srovnávačů. A to nejen proto, že tím porušuje zákon. Zároveň se snaží udržet vaši finanční bezpečnost alespoň na minimální úrovni. Pokud si chcete ušetřit práci při vyhledávání, musíte zvýšit své nároky a vybírat z ověřených nabídek. Díky online srovnávači ale najde půjčky, u kterých se nemusí bát o svou finanční bezpečnost.
Online srovnávač funguje jednoduše. Na začátku stačí věnovat pár minut vyplnění krátkého formuláře, kde vyplní otázky ohledně požadavků na úvěr a informace o žadateli. V následujícím kroku si klient vybírá vhodného poskytovatele, na jehož webové stránky je jedním kliknutím přesměrován. V případě sjednání půjčky na směnku je nutné potvrdit bonitu klienta. To u bezpečnějších úvěrů jde také o čisté registry dlužníků či pravidelné příjmy.
NÁŠ TIP: Pokud je vaše bonita horší, požádejte o ručení svého kamaráda. Díky tomu se můžete vyhnout nezákonné půjčce na směnku .
Kdy je půjčka na směnku ideální volbou
Dražší půjčení peněz je standardní situací u lidí, kteří mají finanční problémy. Nezáleží přitom na tom, zda jde o negativní dlužní minulost či nepravidelné a nedostatečně vysoké příjmy. Takoví lidé většinou neřeší, že za půjčení peněz musí zaplatit více. Moc dobře totiž ví, že v jejich finanční situaci nejsou výhodnější podmínky možné.
Dražší úvěry jsou akceptovány především u krátkodobých půjček. Ty jsou využívány na nečekané finanční výdaje domácnosti. Například při opravě vozidla nebo domácích spotřebičů. Půjčku na směnku je kvůli vysokému riziku nebezpečné sjednávat. Neexistuje prakticky žádná situace, kdy je její uzavření s neověřeným poskytovatelem doporučeno.
4 hlavní výhody, které s k dané půjčce váží:
- neověřování finanční situace žadatele
- varianta minutové půjčky
- rychlé vyřízení osobně nebo online
- peníze mohou být přivezeny až domů
Porovnání nabídek: Jak vybrat nejlepší půjčku na směnku ⚖️
Pokud nemáte jinou možnost, než sjednat půjčku na směnku , informujte se nejdříve o činnostech, které poskytovatel nabízí. Zásadní je ověření spokojenosti bývalých klientů. Recenze najdete například na webových stránkách soukromé osoby nabízející půjčku na směnku, ale pozor, nemusí být pravé.
Jistá půjčka na směnku je drahou a nebezpečnou formou úvěru. Půjčkami, za které si klient taktéž připlatí, je půjčka bez doložení příjmů, často i rychlá půjčka bez registračního poplatku. Tyto úvěry jsou nabízeny i licencovanými společnostmi. Klient si ale za jejich zprostředkování připlatí na poplatcích i případných sankcích.
Opakem nejen v nákladech na půjčení peněz, ale také v bezpečnosti je, oproti půjčce na směnku, účelová půjčka na auto. Každá z účelových půjček nabízená licencovanými poskytovateli bývá velmi výhodnou. A to i proto, že je bezpečnost kontrolována Českou národní bankou. Jedinou nevýhodou může být, že lze peníze z úvěru použít pouze na pořízení vozidla.
Půjčka na směnku je vyplacena jednorázově ihned po schválení žádosti. Pokud chce klient peníze získávat opakovaně, variantou je uzavření SMS půjčky. Ta po prvotním schválení peníze nabízí ihned poté, co o ně klient požádá zasláním SMS. Nemusí přitom jít o bonitní žadatele. Poskytovatelům nevadí menší příjmy, nebo záznam v registru dlužníků.
Bezpečnost a rizika půjčky na směnku
Neexistuje žádná situace, kdy by se půjčka na směnku dala považovat za bezpečnou. Především u ní vždy vzniká obrovské riziko změny vlastníka cenného papíru. Původní majitel směnku může kdykoliv prodat. To znamená, že se bez jakéhokoliv vědomí dlužníka může změnit majitel směnky a tedy i věřitel. Člověk ovšem nikdy nemá jistotu, že se bude jednat o bezpečnou soukromou osobu.
Dalším z rizik jsou vysoké sankce pozdních splátek. Těm se lidé u půjčky na směnku v případě finančních problémů nemají jak vyhnout. Navíc neexistuje ani pozitivní řešení, jako tomu může být u licencovaných společností. V případě půjčky na směnku se klient téměř nikdy nemá šanci domluvit na odložení splátek či na splátkovém kalendáři.
4 největší rizika, která se k dané půjčce váží :
- změna věřitele
- vysoké sankce pozdních splátek
- skryté poplatky
- půjčení peněz porušující zákon o spotřebitelském úvěru
NÁŠ TIP: Pouze v případě sjednání úvěru na směnku se může změnit věřitel. Této změně se lze vyhnout jen sjednáním běžné nelicencované půjčky bez cenného papíru.
Závěrečné doporučení
Půjčka na směnku je natolik rizikovou, že by se jí měl člověk vyhnout v jakkoliv špatné finanční situaci. Tento úvěr nejen, že porušuje zákon, zároveň je i riskantní pro dlužníka samotného. Půjčka je nabízena za vysokou úrokovou sazbu, poplatky i sankce pozdní úhrady splátek. Klient navíc nikdy neví, zda nedojde ke změně věřitele, který může být lichvářem s velmi nebezpečným chováním.
Zdroje
- Finance. Počet žádostí o bankrot. In iDNES.cz.[online]. 11.12.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/oddluzeni-nova-pravidla-insolvence-osobni-bankrot-poradna-pri-financni-tisni-dluznici-veritele.A191209_160807_viteze_sov
- REDAKCE. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In: Člověk v tísni [online]. 13.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- Monika Janů. Nebankovní úvěrové registry. In: AMBIS vysoká škola, a.s. [online]. 28. 4. 2010. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/k8nas/
- Silvie Šindelková. Analýza podmínek poskytování spotřebitelských úvěrů. In: Masarykova univerzita v Brně [online]. 6. 1. 2014. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/xcnwi/DP_-_Sindelkova.pdf
- Člověk v tísni, o.p.s.. Jak přežít dluhy. In: jakprezitdluhy.cz [online]. Dostupné z: https://www.jakprezitdluhy.cz/domains/jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/devatero-bezpecneho-pujcovani
- REDAKCE. 4 znaky finanční negramotnosti, které vás připravují o peníze In: ekolist.cz [online]. 2019. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-4-znaky-financni-negramotnosti-ktere-vas-pripravuji-o-penize