Půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. Než o vybranou půjčku požádáte, důkladně zvažte, zda ji opravdu potřebujete. Spolu s tím si připomeňte hlavní zásady bezpečného půjčování. Můžete se tak vyhnout zbytečným půjčkám i přemrštěným nákladům. Znáte 10 zásad bezpečného půjčování?

1. Půjčku si dobře rozmyslete

Krok číslo jedna. Nikdy není vhodné se bezhlavě pouštět do půjček. V klidu si sedněte a přemýšlejte, na co půjčku chcete, zda půjčku použijete na nezbytné věci nebo na zvýšení životního standardu. 

2. Vybírejte mezi poskytovateli s licencí od ČNB

Pokud se pro půjčku nakonec rozhodnete, nezapomeňte prověřit jejího poskytovatele. Nebankovní poskytovatelé půjček musejí mít licenci od České národní banky

3. Mohu si půjčku dovolit

Další důležité kritérium, nad kterým byste se měli pozastavit. Sami nejlépe znáte svou finanční situaci a rodinný rozpočet. Měli byste tudíž vědět, kolik peněz si můžete dovolit měsíčně odložit na splátku vybrané půjčky. 

4. Splatnost půjčky by neměla být kratší než účel půjčky

V případě, že plánujete pořídit nový automobil nebo nezbytné vybavení do domácnosti, pamatujte na základní pravidlo. Délka zadlužení by neměla přesahovat dobu životnosti pořízené věci. V nejlepším případě by splatnost půjčky neměla být delší než záruční doba dané věci.

5. Seznamte se s RPSN

To platí pro bankovní i nebankovní půjčky. RPSN neboli roční procentní sazba nákladů uvádí rozdíl mezi půjčenou částkou a celkovou splatnou cenou. RPSN si pohlídejte, aby se vám půjčka zbytečně neprodražila.

Porovnejte mezi sebou jednotlivé poskytovatele. Můžete odhalit, že některé společnosti nabízejí sice nízký úrok, avšak RPSN dosahuje astronomických hodnot. Těmto půjčkám se raději vyhněte, abyste se nedostali do finančních problémů.

6. Zvažte možnost pojištění schopnosti splácet

Pojištění půjčky přímo u poskytovatele může být výhodné. Není to sice zadarmo, ale získáte jistotu, že půjčku řádně splatíte, i když onemocníte nebo přijdete o zaměstnání. Pojištění kryje případy, kdy kvůli ztrátě práce nebo vážných zdravotních komplikací nemůžete půjčku splácet. Vyhnete se tak platební neschopnosti a v nejhorším případě exekuci. 

7. Půjčte si tolik, kolik potřebujete

Je běžné, že při žádosti o půjčku vám poskytovatel nabídne větší částku. Spousta lidí neodolá a půjčí si více. Doporučujeme na tento trik neskočit a půjčit si pouze tolik, kolik potřebujete. Peníze navíc utratíte za zbytečnosti, ale dluh zbytečně naroste. Rodinný rozpočet zatížíte více, než jste původně chtěli. 

8. Vyplňte nezbytně nutné údaje

V případě sjednávání půjčku budete muset doložit osobní doklady a další dokumenty. Nedokládejte více než musíte. Při žádosti by mělo dostačovat vaše jméno a příjmení, adresa trvalého bydliště, občanský průkaz (případně druhý doklad totožnosti) a potvrzení o vašem příjmu. Žádné další údaje by férový poskytovatel půjček neměl vyžadovat.

9. Ověřte si danou společnost

Než o vybranou půjčku požádáte, poskytovatele si důkladně prověřte. Ačkoli se nabídka půjčky může jevit jako velmi výhodná, nemusí tomu tak být. Zjistěte si základní údaje, podívejte se také na recenze, které najdete na internetu, a následně se rozhodněte, zda se u takové společnosti chcete zadlužit. 

10. Přečtěte si smlouvu do posledního slova

Poslední zásadou bezpečného půjčování je smlouva, kterou si před podpisem vždy řádně přečtěte, a zjistěte, co opravdu obsahuje. Zajímejte se především o celkové RPSN, které může být díky skrytým poplatkům velmi vysoké, ale i podmínky splácení. 

Seznamte se se sankcemi za prodlení se splátkami, tedy pokud nebudete půjčku zvládat platit včas či se s platbou zpozdíte. Každá ze společností má jiné sankce a řešení. Některé vám naúčtují vysoké pokuty, jiné vám umožňují snížení nebo odložení splátek. Je doporučeno si všechny informace předem projít a zvážit možná rizika.

Mohlo by vás zajímat

  • Půjčka 300 000 Kč

    Půjčka 300 000 Kč je dostupná v bance i u nebankovní společnosti. Pokud si však vybíráte v nebankovním sektoru, doporučujeme si ověřit, že má úvěrová společnost licenci od České národní banky. Před vyplněním žádosti si vždy zkontrolujte, jestli nemáte negativní záznam v registru dlužníků. Pokud ano, neminou vás vysoké úroky a poplatky, neboť nejste dostatečně…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky do domu

    Půjčky do domu čili hotovostní půjčky do domu jsou nebankovní úvěrové produkty, které poskytovatelé nabízejí přímo klientům na jejich adrese. To znamená, že zástupce společnosti přijede až k vám domů, kde dojde k podpisu smlouvy a předání hotovosti. Zajímavostí je, že tento typ půjčky je oblíbený zejména mezi staršími lidmi nebo těmi, kteří preferují tradiční…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy

    Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy jsou speciální finanční produkty určené pro osoby nacházející se v exekučním řízení, jež nemají žádný majetek, jímž by mohly ručit. Tyto půjčky jsou často nabízeny nebankovními společnostmi a poskytují lidem možnost získat potřebné finanční prostředky, i když jsou v exekuci. Klíčové vlastnosti půjčky pro dlužníky s exekucí bez…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka od soukromé osoby na OP

    Půjčka od soukromé osoby na OP je finanční produkt, který umožňuje jednotlivcům získat úvěr přímo od soukromého investora, nikoli od banky nebo nebankovní instituce. Tento typ půjčky je často zajištěn občanským průkazem (OP) a případně druhým dokladem totožnosti. To znamená, že poskytovatel půjčky se spoléhá na identifikaci dlužníka a jeho schopnost splácet. Klíčové vlastnosti půjčky…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro cizince

    Půjčka pro cizince je produkt určený pro osoby, které nejsou občany ČR, ale v této zemi dlouhodobě žijí a pracují. Půjčka pro cizince v ČR je specifická tím, že ne všechny banky a finanční instituce ji nabízejí, ale některé nebankovní společnosti se na tuto skupinu žadatelů vyloženě zaměřují a nabízí jim individuální řešení. Cizinci mohou…

    Pokračovat ve čtení

  • Půjčka pro živnostníky

    Trh nabízí řadu příležitostí, které však často vyžadují kapitál. S ním vám dokáže pomoci rychlá půjčka pro živnostníky. Díky ní můžete investovat do rozvoje svého podnikání, modernizovat vybavení nebo překlenout období, kdy se vám zrovna nedaří. Podání žádosti vám zabere jen pár minut a sjednat si ji můžete i jako drobný podnikatel. Jak nebankovní půjčka…

    Pokračovat ve čtení