Exekuce není žádný med. Bohužel se často ukazuje, že si lidé do exekucí “vyšlapávají” cestičku sami. Aby se tak nestávalo, je nutné u lidí zvyšovat finanční gramotnost, která je v prevenci před vznikem předlužení nesmírně důležitá. Přinášíme vám 10 tipů, jak se vyhnout pádu do dluhového kolotoče a následných exekucí.

1. Půjčka jen v nezbytných případech

Půjčka na dovolenou a vánoční dárky není nikdy dobrým nápadem, pokud si nechcete pod stromeček darovat něco opravdu potřebného, třeba nový sporák, pračku či ledničku. 

Kdykoliv se rozhodujete o vzetí půjčky, vždy byste měli dbát na pravidla odpovědného zadlužování. Ta říkají, že půjčka nemá překračovat životnost s ní placené věci nebo služby. Zkrátka půjčku se používá jen v nezbytných případech.

2. S další půjčkou extrémně opatrně

Pokud splácíte jednu půjčku, pečlivě si promyslete, zda je další úvěr skutečně nutný. Opravdu onu věc, kvůli níž přemýšlíte o další půjčce, potřebujete? Někdy je lepší se uskrovnit a našetřit si. Bude to sice trvat déle, ale obejdete se bez zbytečných dluhů.

Myslete také na to, zda vám zbude na splátky všech vašich úvěrů z vašich příjmů a úspor dost peněz také ve chvílích, když onemocníte nebo přijdete o práci. 

3. Malé půjčky mohou být zákeřné a nebezpečné.

U malých půjček do několika tisíc korun buďte obzvláště obezřetní. Splátka sice činí jen několik stovek měsíčně, ale celkem za půjčku zaplatíte daleko více, než si půjčíte. Navíc se s nimi pojí vysoké poplatky za pozdní splácení. Než si takovou půjčku vezmete, pečlivě prostudujte nejen podmínky, ale také svůj finanční stav. 

Nezapomínejte splátku půjčku přičíst ke všem ostatním splátkám, které již splácíte. Máte jistotu, že „utáhnete“ celou sumu? Raději počkejte, než zaplatíte předcházející úvěry, a teprve poté přemýšlejte o dalším zadlužení. 

4. Slušná finanční rezerva se hodí vždy

Finanční rezerva by měl mít každý. Hodí se na nečekané výdaje, jak je nákup nové chladničky, oprava auta a podobně. Bohužel to není automatické a existuje stále velké množství lidí, kteří žádné úspory nemají. A není to vždy proto, že by nebyli schopni dávat stranou alespoň 500 Kč měsíčně. 

 

Bez rezervy na horší časy se žije těžko, protože s každým dalším takovým výdajem se lidé zas a znovu zadlužují, často velmi nebezpečně a riskantně. Spousta menších dluhů nakonec končí neschopností půjčky splácet a nakonec i exekucí.

Vlastní finanční rezerva je naproti tomu zdarma a dokonce na ní můžete i trochu vydělat, pokud peníze ukládáte na spořicí účet, u nichž se úrokové sazby pohybují přes 5 %. Snažte se každý měsíc hospodařit tak, aby vám zůstalo na spoření.

5. Splátky hraďte jako první 

Jakmile vám dorazí mzda nebo peníze z faktur u OSVČ na účet, splátky půjček zaplaťte ihned. Důvod je prostý. Nehrozí tak, že peníze utratíte dříve za zbytečnosti. 

Po výplatě také zaplaťte všechny nezbytné výdaje jako nájemné, zálohy na energie, účty za telefon a další, a ideálně i peníze do rezervy. Teprve poté zbylé peníze utrácejte za zábavu a další méně důležité výdaje.

6. Nikdy si neberte půjčku na splátky stávajících půjček

Pokud vám na splátku chybí peníze, co nejdříve to oznamte svému věřiteli a dohodněte si s ním, jak situaci vyřešit. Můžete se domluvit na snížení nebo odložení splátky. Někteří poskytovatel umožňují využít splátkové prázdniny. 

Každé posunutí splácení může vaši půjčku prodražit. To ale stále vyjde levněji než nesplácení a tiché vyčkávání na reakci poskytovatele. Sankce za nesplácení a další kroky, jako je exekuce, mají mnohem horší následky.

7. Občas si ověřte, kolik celkem dlužíte

Splácíte několik půjček náraz a navrch využíváte kontokorent ke svému bankovnímu účtu a minimálně jednu kreditní kartu? Vyplatí se jednou za čas nahlédnout do registrů dlužníků a nechat si poslat výpis. Zaplatíte poplatek a kompletně jej vyřídit online. Takto si ověříte, jaké dluhy jsou na vás vedeny a v jakém stavu. Případně můžete ihned řešit nesrovnalosti nebo starší závazky, které jen vyčkávají, až naskočí dost vysoké penále.

8. Využijte konsolidaci a slučte své půjčky do jedné levnější

Jestliže máte více půjček, které splácíte najednou, projděte si nabídku poskytovatelů na konsolidaci. Díky sloučení méně výhodných půjček můžete získat nižší úrokovou sazbu a současně ušetřit na dalších poplatcích souvisejících s vedením jednotlivých půjček. Díky nahrazení více splátek jednou navíc získáte nad svými dluhy lepší kontrolu.

9. Pozor na kyber podvody, aneb nenechte si vysát účet

V poslední době narůstají počty kyberútoků na účty běžných lidí. Nejde o prolomení hesla v bance, ale o vylákání všech klíčů k účtu a kartě přímo od jejich majitelů. Podvodné emaily, telefonáty nebo reakce na nabídky k prodeji v online bazarech. Tady funguje jediné pravidlo: #nePINdej!

10. Ve finanční nouzi využijte odbornou pomoc zdarma

Jestliže se dostanete do vážných finančních potíží, s nimiž si právě nevíte rady, co nejdříve byste měli navštívit poradnu při finanční tísni. Jedná se o veřejnou službu, která je všem zájemcům poskytována zdarma. 

 

Tyto neziskové organizace  vám pomohou sestavit přehled vašich příjmů, výdajů, vyjednávat s věřiteli a hlavně zjistit, kde všude můžete šikovně uspořit, abyste situaci ustáli bez exekuce i insolvence.